Path of Peaceful Warrior — Arménie

single-image

Termín konání: 8.-14. září 2013

Místo konání: Aghveran, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Účastnící se země: Maďarsko, Rumunsko, Itálie, Norsko, Chorvatsko, Bělorusko, Moldavsko, ČR, Ukrajina, Gruzie a Arménie

Účastníci: Hynek Protivanský, Jakub Urban

Report z projektu

Na začátku září jsem se spolu s Hynkem zúčastnil projektu Path of a Peaceful Warior v Arménském Aghrevanu, což je rekreační oblast nacházející se v horách. Přiznám se, že jsem řed odjezdem o Arménii mnoho nevěděl a musím říct, že ve mně zanechala velmi hezké dojmy a vzpomínky, krásná příroda s dominantními horami, přátelští a otevření lidé.

Hlavní cílem projektu bylo vyvrátit všeobecný pohled na bojová umění jako na agresivní, soutěživý sport, a spíše bojová umění představit jako nástroj k sebe zdokonalování, rozvíjení mysli a ducha. S důrazem na to, že by se člověk měl snažit spíše řešit konflikty bez násilí a zasáhnout pouze v nouzi. To se do velké míry podařilo díky zajímavým přednáškám i praktickým cvičeným technik bojového umění (hlavně Karate a Taichi). Po celou dobu s námi byl místní mistr, který byl velmi zkušený a vždycky se nám pokoušel pomoct, ač neuměl anglicky.

Taky jsem se dozvěděl mnoho informací o programu Youth in action, dokonce jsme mohli navrhnout téma svého potenciálního projektu a dále ho rozpracovat s pomocí ostatních účastníků. Musím říct, že vznikaly zajímavé nápady. Vytvořili jsme opravdu skvělý kolektiv, všichni jsme se navzájem bavili a účastnili se všech aktivit, snad jen s výjimkou časného ranního cvičení, které bylo „dobrovolné“. Zajímavým zpestřením byl mezinárodní kulturní večer, kdy jsme mohli představit a ochutnat národní speciality a taky jsem se anučili některé národní tance.

Měli jsme i několik výletů, např. k jezeru Sewan, které nabízí překrásné výhledy nebo na nejbližší horu, kde jsme se místy museli vyšplhat do velmi prudkého kopce, tam se projevil náš týmový duch. Mě osobně se nejvíc líbil den strávený v hlavním městě Jerevanu, nejprve návštěva prostor místní školy bojových umění, pak jsme měli volný čas na prohlídku města a večer jsme povečeřeli v luxusní restauraci, kde podávali typické arménské jídlo, červené víno a dokonce jsme se dočkali i tanečního a pěveckého vystoupení.

Celkově projekt hodnotím velmi kladně, kdybych musel porovnávat, tak by to byl jeden nejlepších, kterých jsem se zúčastnil. Poznal jsem spoustu výjimečných lidí, rozšířil si své obzory a taky jsem se poprvé v životě dostal do kontaktu s opravdovým mistrem, což je nezapomenutelný zážitek.

Jakub Urban

Možná se ti bude líbit