Where are YOUth — Arménie

single-image

Termín konání: 1.-8. září 2013

Místo konání: Dilijan, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Účastníci: Michaela Smíšková, Ondřej Holomek, Petra Svobodová

 

Účastnící se země: Arménie, Gruzie, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko, Moldova, Bulharsko, Nizozemsko, Itálie, Ukrajina, Bělorusko, Spojené království, Česká republika.

Report z projektu:

Na projekt Where are YOUth v arménském Dilijanu jsme se vydali tři Češi – Petra Svobodová, Michaela Smíšková a Ondra Holomek. Od prvních informací bylo zřejmé, že program tréninkového kurzu je skutečně náročný – protože info-pack pořádající organizace Loesje obsahoval přesný rozvrh na všech osm dnů. A na místě jsme se přesvědčili, že organizátoři nemíní ze svých požadavků slevit. A přesto, nebo právě proto, bylo to skvělé! 

 

Dilijan není „Švýcarskem Arménie“, jak tvrdil anglický průvodce Lonely Planet, ale zapadlou horskou vesnicí nedaleko od krásného jezera Sevan. Kulturní vyžití tu prakticky neexistuje, ale 32 účastníků kurzu z 12 zemí a 4 vedoucí ze 4 zemí (Arménie, Spojené království, Nizozemsko, Itálie) se o zábavu dokázalo bohatě dokázalo postarat samo.

Nejvíce oceňuji témata, interaktivitu a logickou návaznost jednotlivých přednášek a workshopů, který pro nás tým kolem sympatické Hranush Shazaryan připravil. Neustále jsme se dělili do dvojic, trojic, čtveřic nebo menších týmů, a přitom málokdy byly prostoje a hluchá místa prakticky neexistovala. V prvních dnech jsme získali teoretický background a nejrůznější aspekty nutné pro práci s mládeží, který jsme měli zúročit v posledních dvou dnech, kdy jsme všichni společně připravovali praktickou prezentaci. Skutečně – bylo to promyšlené, často zábavné a ani nám nepřišlo, že od 10 hodin ráno do půl 8 večer pracujeme.

Naštěstí jsme si na cestování po Arménii nechali dva dny po skončení projektu. A tak jsme stihli poznat nejen poněkud postkomunistický a vyprázdněný Dilijan, ale také překvapivě strhující, evropský a velmi zábavný Jerevan nebo chrámy a kostely v Haghartsinu, Goshavanku, Garni, Geghardu nebo Echmiadzinu.

Na projektu jsme poznali milé a schopné lidi, kteří nás svými schopnostmi, vědomostmi a entuziasmem často nakazili. Ať už jde o všechny čtyři přednášející nebo mnohé ze zahraničních youth-workerů. Částečně jsme poznali také místní kulturu a příjemnou srdečnost místních obyvatel.

 

Training course Where are YOUth? představoval modernu v metodických přístupech a skutečně nelituju ani minutu, že jsem se rozhodl tohoto projektu zúčastnit.

Ondřej Holomek 

Možná se ti bude líbit