X-Panding Sound — Rakousko

single-image

Termín konání: 19.-26. srpen 2019

Místo konání: Elsbethen, Rakousko

 Program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack 

Účastníci: Tomáš Tatran, Wojciech Hanzel, Barbora Kindlová, Martina Paulenová, Michael Csepcsar

Group leader: Robert Ach-Hübner

Účastnící-se země: Czech Republic, Estonia, Romania, Austria

Report z projektu: 

Aspoň že ty rakouské vlaky nemají zpoždění. To byla první věc, na kterou jsme spolu s českým týmem přišli pro cestě do rakouského Elsbethenu – vesničky nedaleko Salzburgu. Na tamním nádraží nás již čekali organizátoři, kteří nás odvezli na místo týdenní výměny mládeže. Místo námi očekávané chaty uprostřed rakouské vesnice jsme však 20 minut autem stoupali do strmého kopce. Tato cesta do téměř nedotčené kopcovité rakouské zeleně nás však dostala ke krásné horské chatě, která po dobu projektu představovala naše útočiště.  

 

Výměna mládeže s názvem „X-panding Sound“ byla zaměřená, jak již název napovídá, na zvuk, vnímání zvuku, jeho výrobu nebo úpravu v programu na počítači. První den jsme tak mimo seznamovacích her měli přednášku o vlastnostech zvuku a jeho tvoření nebo procházku lesem, kdy jsme mezi sebou nesměli mluvit a pouze jsme poslouchali zvuky kolem nás. Zkusili jsme si tak žít „v přítomnosti“ a vnímali jsme zvuky přírody, což bylo velmi uklidňující.

Druhý den jsme z důvodu siné mlhy a deštivého počasí zkoušeli mixovat zvuky v programu Ableton. Naše výtvory jsme si poté ještě před obědem pouštěli. Odpoledne workshop Abletonu pokračoval. Ti, které tento počítačový program tolik nezaujal, se mohli odpoledne připojit ke dvěma DJům na workshop mixování hudby. Samozřejmě každý večer probíhala „Intercultural night“, kde účastníci z každé zúčastněné země (Rakousko, Česko, Rumunsko a Estonsko) měli kvíz o své zemi, ochutnávku specialit a výuku typických tanců pro danou zemi.

Třetí den jsme techniku odložili stranou. V programu jsme měli workshop s bubny a také takzvaný „Sound painting“. U tohoto „kreslení zvukem“ jsme produkovali zvuky pouze pomocí vlastního těla (ať už hlasem, tleskáním nebo dalšími mnoha způsoby). Dohromady to tak někdy dávalo i překvapivě pěkné melodie. Odpoledne jsme to spojili i s bubny a závěrečné večerní představení, kterého se všichni z projektu účastnili bylo spolu s následným zpíváním u táboráku krásným zakončením dne.

 

Tři dny před koncem projektu jsme od organizátorů dostali za úkol ve skupinkách vytvořit libovolné představení. Dostali jsme trochu času na brainstorming, rozdělili jsme se do skupinek a hurá do práce. Ve výsledných představeních, které byly opravdu velmi dobře zpracované, jsme mohli vidět (či slyšet) divadlo, hru na nástroje, zpěv nebo dokonce účastníky vytvořenou hudbu z Abletonu.  

 

„Performance evening“ se všem skupinkám náramně povedl. Představení představovala takové vyvrcholení celého týdne. V přípravě na ně jsme totiž využili informace a znalosti získané po dobu projektu. A pokud jsme si přesto s něčím nevěděli rady, výborní pořadatelé Moritz a Sebastian nám s tím vždy ochotně pomohli.

Noa a když jsme se konečně naučili jména všech účastníků a navzájem se více poznali, tak už byl týden za námi. Na projekt však jen tak nezapomeneme. Nádherná příroda, slušné počasí, slabý wifi signál a namixování skupinek jak na pokoji, tak ve tvůrčích skupinách nám totiž zaručily vytvoření výborného kolektivu a mnoho dlouhotrvajících přátelství.

Michael Csepcsar

Možná se ti bude líbit