You Need It or You Want It — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Termín konání: 20. únor—3. březen 2023

Český tým: Michal Bruckner (GL), Kristýna Nevřelová, Alexandra Polášková, Jana Kolondrová, David Kolář

Přečtete si info-pack, rozpis denních aktivit. Prosím omrkněte také projektové video zde.

Hostitelská organizace: Oden Nehoiu

Report z projektu:

Projekt „You Need It or You Want It“ se konal v termínu od 20. února do 3. března 2023 v nádherném horském městečku Busteni v Rumunsku. Pro náš český tým výprava započala již o 3 dny dříve, kdy jsme z Vídně přiletěli do Bukureště, abychom v rámci „travel days“ více prozkoumali rumunské hlavní město Bukurešť a hory v okolí Busteni. Let proběhl hladce, takže jsme mohli plnými doušky začít nasávat pravou rumunskou atmosféru, obejít zdejší památky a zajít do restaurace ochutnat typická rumunská jídla.

Po příjezdu do Busteni jsme se setkali s ostatními účastníky výměny mládeže. Na tento projekt nás dorazilo celkem 42 z celkem 8 zemí (Česká republika, Polsko, Španělsko, Řecko, Rumunsko, Lotyšsko, Bulharsko a Turecko). Byli jsme ubytováni v místním hostelu, jenž se nacházel na úpatí hor. Společnost nám tam mimo organizátorů dělal také moc hodný hlídací pes Boris, který nás chránil před medvědy, kterých je v okolí velký počet a na možnost setkání s nimi upozorňují na každém rohu umístněné cedule. Potkat se nám je ovšem nepodařilo, a to i přes to že počasí bylo nezvykle teplé. Jediné, na co jsme narazili, byla nádherná liška, jenž nás jeden večer poctila svou návštěvou přímo v hostelu a čerstvá medvědí stopa, kterou jsme objevili ve sněhu při cestě na místní vodopád.

Samotný projekt byl naplněn spoustou zajímavých aktivit a workshopů. Ty byly velice naučné i zábavné a umožňovaly nám lépe poznat nejen sebe navzájem ale také obyvatele a turisty městečka. Jednalo se totiž mnohdy o různá zkoumání v terénu, kdy jsme se měli snažit zjistit situaci ohledně zkoumané problematiky přímo od lidí v městečku a o zjištěné informace jsme se poté pomocí prezentací a diskuzí dělili s ostatními účastníky. Stranou ovšem nezůstávali ani účastníci, kteří namísto prezentací jsou více kreativnější a rádi tvoří nové věci. Své kreativní schopnosti využili nejen při tvorbě posterů a finálního videa, ale také při „upcyclingu“. Pokud nevíte, co je to „upcycling“ tak je to metoda, kdy dáváme starým jinak už nepotřebným věcem novou hodnotu a uplatnění.  Jako příklad by se dalo uvést tvorba zahradního nábytku z jinak už nepotřebných palet, či tvorba mozaiek z nepotřebných sklenic od piva či vína. Tuto metodu jsme si v týmech také vyzkoušeli a vzniklo spoustu úžasných „nových“ věcí z materiálu, který by jinak skončil nevyužitý na smetišti. Vyrobili jsme například model letadýlka pro děti z korků, různé nádoby na propisky z CD či pokladničky z plechovek od piva. Všechny aktivity se dělali pokaždé v jinak rozřazených týmech, takže jsme měli možnost se potkat s úplně každým, což nás velmi sblížilo.

Krom workshopů a aktivit ohledně tématu projektu, kterým bylo, jaké má naše chování dopad na planetu a životné prostředí, jsme poznávali i naše rozlišné kultury. Tu rumunskou jsme měli možnost poznat i díky výletům, které nám organizátoři naplánovali. Navštívili jsme například nedaleký Drákulův hrad  Bran, či krásné historické městečko Brašov. Kultury ostatních států jsme poznali zejména při „interculture nights“. Všichni účastníci dovezli pro jejich země typická jídla, pochutiny a pití, které jsme celý večer degustovali. Nezůstali jsme ovšem pouze u konzumace, ale každá země si připravila i typický tanec. Náš český tým si připravil polku, kterou si někteří přímo zamilovali a tancovala se poté i po večerech mimo „interculture nights“. Velice zajímavý byl i večer Rumunska, který si pro nás připravil tradiční rumunskou grilovačku plnou tradičních dobrot a typického drinku na přivítanou. Následující den nás také seznámili s jejich jarní tradicí, kdy v březnu dostávají ženy a dívky od mužů tzv. mărțișor, což je červenobílý provázek, který si poté ženy připínají na oblečení na znamení toho, že přišlo jaro. Tento mărțișor, vyrobený našimi novými rumunskými kamarády, poté dostal každý účastník, takže si krom nádherných vzpomínek, zážitků, projektového trička a hrníčku dovážíme také krásný tradiční rumunský dáreček, který nám bude tento nezapomenutelný projekt a Rumunsko navždy připomínat!

Kristýna

Možná se ti bude líbit