Young Researchers for Science: Environmental Awareness through Science — Estonsko

single-image

Termín konání: 22.-30. září 2018

Místo konání: Tartu, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack. Jako součást tohoto projektu se před samotnou výměnou mládeže (22.-30. září) se uskutečnilo přípravné před-projektové setkání zástupců národních skupin (tzv. APV = advance planning visit) v termínu 5.-8. červenec. Prosím přečtěte si program APV.

Účastníci: Monika Křížová, Klára Otepka, Lenka Čálková, Ondřej Zelina, Tadeáš Herentin

Group leader: Martina Novotná

Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €20/účastník

Hostitelská organizace: Science Centre AHHAA a MTÜ Noored Maailma

Report z projektu:  

Projekt Young Researchers for Science: Environmental Awareness through Science se uskutečnil mezi dny 22. a 30. září 2018 v krásném estonském městě Tartu. Za EYCB nás jelo 6 účastníků, stejně početné byly i skupiny dalších zemí (Estonsko, Itálie, Portugalsko a Maďarsko). A jak už název napovídá, tématem projektu bylo spojení vědy s životním prostředím a jeho ochranou. Hned večer po příjezdu jsme se šli podívat do vědeckého centra AHHAA, kde se měl následující týden odehrávat celý program našeho projektu.

Během prvního dne jsme se všichni seznamovali pomocí mnoha her, které nám pomohly nejen se zapamatováním jmen ostatních participantů, ale také „prolomit ledy“ a něco se o sobě vzájemně dozvědět. Asi nejvíce si většina z nás užila tzv. speed date, tedy hru, při které máte minutu na to, abyste si popovídali s člověkem naproti, poté se točíte a přichází další minuta – jen tentokrát s někým jiným. Večer na nás čekala intercultural night, to je večer, při kterém si lidé z Portugalska, Itálie a Česka připravili představení své země. Nechyběla videa, hudba, ani ochutnávky tradičních dobrot.

Druhý den začal nejprve úvodem k tomu, jak to v AHHAA chodí a také jak bude probíhat Noc vědců, na kterou jsme si měli připravit malý příspěvek. Další den a půl probíhaly workshopy, jenž si připravily jednotlivé státy. Začalo Maďarsko s vědou v Evropě a jejími současnými problémy a vývojem, následovali Portugalci s Coffee ground to ground, během kterého jsme si mohli například vyzkoušet, jak se vyrábí květináčky z použité kávy a mouky. Naše česká skupina si připravila povídání o 5R and materials, všem ostatním jsme tam vysvětlili, co 5R vlasně je, jak recyklovat materiály a co je zero waste způsob života. Italové nám pomocí pantomimy představili různá vědecká odvětví a Maďarští účastníci poukázali na obrovské množství především plastového odpadu, který na Zemi je.

Celou středu jsme měli vyhrazenou na hry k objevení AHHAA centra a města Tartu, bohužel jsme ale během procházení města zažili typické estonské počasí a do restaurace, kde jsme ten den měli mít „dinner out“, dorazili úplně promočení od deště, přesto jsme si ale celý den užili s úsměvem. Čtvrtek a pátek jsme potom v mezinárodních skupinkách připravovali prezentaci workshopů na Noc vědců, všichni se svého úkolu zhostili s nadšením a odhodlaně, a proto se všechny prezentace velmi povedly. Jednotlivá témata byla: Wetlands, Everlasting fashion, Ocean Pollution, Travel like a bird a Energy evolution, z nichž Wetlands a Ocean pollution byly pro velký úspěch vybrány ještě pro večerní opakování.

Během posledního dne jsme shrnuli, co všechno jsme se během celého týdne naučili a jak to v budoucnu využijeme. Dostali jsme první část našich Youthpassů a zahráli si poslední hry. Večer byla na řadě už jen závěrečná párty a v neděli ráno jsme se rozloučili a vydali se plní nových zážitků směrem domů.

Monika Křížová

Možná se ti bude líbit