Youth Against Plastic — Dánsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Ganløse, Dánsko

Termín konání: 21.—30. srpen 2023

Český tým: 3 účastníci 

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network

Report z projektu:

Přes tři desítky mladých lidí z celkově 11 zemí, konkrétně Česka, Polska, Ukrajiny, Itálie, Španělska, Portugalska, Francie, Arménie, Jordánska, Německa a domácího Dánska se sjelo do městečka Ganløse poblíž Kodaně.  A jaká byla motivace? Kromě touhy po nových zážitcích a přátelích si účastníci rovněž přijeli prohloubit své znalosti o environmentálních tématech, konkrétně tedy znečištěním planety jednorázovými plasty. To bylo koneckonců i hlavním tématem tréninkového kurzu Youth against plastic pořádaným organizací Copenhagen Youth Network.

Pod taktovkou zkušených organizátorů, a zároveň velkých srdcařů, jako jsou Halmat a Rosanna jsme strávili deset dní v prostředí skautské klubovny usazené na samotě, takže dánskou přírodu jsme měli z první ruky.  Do toho se o nás vedle Halmata krásně starala i jeho maminka, díky které jsme hlady rozhodně netrpěli.

Po tom, co jsme se první den navzájem seznámili, pokusili se navzájem zapamatovat si jména (většina dámských účastnic se jmenovala Kataryna, takže to tak těžké nebylo) jsme doslova prolomili ledy a pustili se do pomalými krůčky do práce. 

Protože účastnictvo projektu bylo opravdu různorodé, bylo na místě se seznámit s prostředím a backroundem zemí, ze kterého pochází. Toho jsme docílili pouze za pomocí interkulturárních nocí, ale i díky prezentacím jednotlivých účastníků o tom, jak jejich domoviny řeší problémy s plasty. Věděli jste třeba, že v Jordánsku nemají systém vratných lahví ani popelnice na tříděný odpad?

Protože během našeho projektu ještě vládlo, na dánské poměry, poměrně teplé počasí, rozhodli jsme se ho využít a navštívili jsme jezero Furesø. Čas u něj jsme ale nevěnovali pouze koupání, ale především čištěním přilehlého kempu. A evidentně to bylo třeba. Za hodinu jsme celkově sesbírali 51 kilogramů odpadů a jako bonus i staré zrezivělé kolo. Zážitek umocnil majitel kempu, který nám jako odměnu za to, že jsme jej uklidili, věnoval každému zmrzlinu.  

Podobná akce se opakovala o pár dní později, přímo v srdci Kodaně, kde jsme se pod taktovkou organizace Os om havet účastnili dalšího koordinovaného úklidu. A tentokrát jsme se nedrželi jen na souši, ale s pomocí kajaků jsme pomohli pročistit i přilehlou řeku. 

Vedle akcí v terénu se velká část programu nesla i v teoretické rovině diskuzí nad tématy. Tomu pomohly rozdílné mentality i zkušenosti. Opomenout rozhodně nesmím ani výrobu vlastní kosmetiky pod taktovkou Rossany, což je jeden z mnoha zážitků, co si vedle pravidelných procházek se sbíráním odpoadků, nechám i po skončení projektu. Nejedná se totiž pouze o variantu, která je šetrnější k planetě i mému tělu, ale rovněž i k mojí peněžence. A to mi přijde jako výhodná nabídka. 

Kristina

Možná se ti bude líbit