Youth for Future — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Riga, Lotyšsko

Termín konání: 17.—25. leden 2023

Český tým: Nina Kateřina Ratajská, Daniel Giera, Matouš Vondál, Tereza Kutilová

Přečtete si info-pack & projektovou brožuru.

Hostitelská organizace: Youth Association BIID

Report z projektu:

Rád bych se podělil o své zážitky a poznatky, které jsem získal během tréninkového kurzu „Využití divadelních technik pro práci s minoritní mládeží“. Kurz se uskutečnil od 17. do 25. ledna 2023 v Lotyšské Rize.

Začal jsem s velkými očekáváními a byl jsem nadšený z příležitosti získat nové znalosti a dovednosti v oblasti práce s minoritní mládeží. Kurz byl zároveň zaměřen na neformální vzdělávání. Zkušený tým lektorů včetně vyučující Évy Orsolya skvěle vedl účastníky prostřednictvím teoretických a praktických částí.

Během kurzu jsme se seznámili s teorií Erasmus+, divadelní a dramatickou metodologií. Také jsme se naučili, jak využívat divadelní nástroje k práci s mládeží. Ukázalo se, že divadlo a dramatické metody jsou skvělým způsobem, jak pomoci mladým lidem s minoritním pozadím vyjádřit své emoce, pocity a posílit jejich  sebevědomí.

Jednou z nejdůležitějších částí kurzu bylo sdílení zkušeností a reflexe získaných kompetencí. Byl jsem ohromen tím, jak mnoho různých pohledů a nápadů přišlo od ostatních účastníků a jak jsme se navzájem inspirovali. Dále mě velmi potěšilo, že jsme se naučili metodologii Stanislavského divadla (psychologické divadlo), metody improvizace a pantomimy. Tyto nástroje mi pomohly lépe se vcítit a porozumět potřebám ohrožených skupin.

V neposlední řadě bych rád zmínil Intercultural night. Během tohoto večera účastníci mohli prezentovat své kulturní tradice prostřednictvím jídla, pití a krátkého programu. Mezinárodní večery jsou také skvělou příležitostí k setkání a interakci mezi lidmi z různých kultur, což pomáhá budovat mosty mezi komunitami a rozvíjet mezinárodní přátelství a porozumění.

Celkově jsem byl velmi spokojen s kurzem a jsem si jistý, že nové znalosti a dovednosti, které jsem získal, mi budou velmi užitečné při mé budoucí práci s mladými lidmi z minoritních skupin, zejména s uprchlíky a migranty se kterými jsem během Ukrajinské krize přicházel každodenně do kontaktu. Kurz byl zaměřen na teoretické a praktické aspekty práce s touto cílovou skupinou a nabídl mi širokou škálu nástrojů a metod, jak jim lépe porozumět a pomoci. Všichni lektoři byli velmi kompetentní a dokázali nám předat své znalosti a zkušenosti ve srozumitelné a zábavné formě. Navíc jsme měli možnost setkat se s účastníky z různých zemí Evropy a sdílet s nimi své dojmy a poznatky. Jsem si jistý, že získaná mezinárodní spolupráce bude pokračovat i nadále a že se budu moci opírat o nové kontakty v budoucnu.

Daniel Giera

Youth for Future training course empowers youth workers to support minority youth through theatre techniques

Riga, Latvia – The Youth for Future training course took place from January 17th to January 25th, 2023 in Riga, Latvia funded by the Erasmus+ program. The course aimed to empower and advocate for minority youth through innovative methods, such as theatre techniques. It was a great initiative that brought together young people and experts to discuss and share ideas on how to make a positive impact in their communities.

The training course was initiated by BIID (Latvia) as the leader of the consortium and YOPA (Hungary), YouthClub (Romania), Futurm (Poland), MTÜ (Estonia), FAR (Czech Republic), TSSTF (Bulgaria), KSES (Greece), SCAMBI (Italy) and Genclik (Turkey) as partners. In total 44 youth workers from 10 countries participated in the mobility.  

As a result of the training course, an e-booklet on tolerance for and by minorities was developed. The e-booklet aims to promote tolerance and understanding of minority cultures and traditions among the youth and will contribute to creating more inclusive and tolerant societies.

 Link: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1COQbcUzBc2MJsVxFSzH0R3GCcX3kztyC

The course focused on improving youth work methods and tools for the wellbeing, empowerment, and advocacy of minority youth through theatre techniques. Participants from different backgrounds attended the course and had the opportunity to learn and develop their skills and knowledge in this area. The training course aimed to train youth workers in using theatre techniques, such as Stanislavsky Theatre (psychological theatre), improvisation theatre methods, and pantomime methods to support the needs of minority youth, including migrants and refugees.

During the training course, participants had the opportunity to learn and apply these theatre techniques in order to support the wellbeing and empowerment of minority youth. The course aimed to increase the ability of youth workers to address the needs of minority young people and develop new methods of working with minorities, particularly through theatre techniques.

The learning objectives of the training course were focused on using drama tools for breaking the ice, team-building, developing communication skills, physical warm-up, group dynamics, and encouraging creativity to empower and support the expression of young people with a minority, refugee, or migrant background.

During the course, participants had the opportunity to brainstorm on problems faced by youth workers in their daily work with minority, refugee, and migrant youth. The aim was to find effective solutions to these problems and develop new methods of working with these groups.

The Youth for Future training course was a great initiative that empowered youth workers to support minority youth through theatre techniques. It provided a unique opportunity for participants to learn, develop skills, and build international networks of contacts. The course was a great success and will continue to have a positive impact on the wellbeing and empowerment of minority youth in different communities.

Možná se ti bude líbit