Youth for Future — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Riga, Lotyšsko

Termín konání: 17.—25. leden 2023

Český tým: Nina Kateřina Ratajská, Daniel Giera, Matouš Vondál, Tereza Kutilová

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Youth Association BIID

Report z projektu:

Rád bych se podělil o své zážitky a poznatky, které jsem získal během tréninkového kurzu „Využití divadelních technik pro práci s minoritní mládeží“. Kurz se uskutečnil od 17. do 25. ledna 2023 v Lotyšské Rize.

Začal jsem s velkými očekáváními a byl jsem nadšený z příležitosti získat nové znalosti a dovednosti v oblasti práce s minoritní mládeží. Kurz byl zároveň zaměřen na neformální vzdělávání. Zkušený tým lektorů včetně vyučující Évy Orsolya skvěle vedl účastníky prostřednictvím teoretických a praktických částí.

Během kurzu jsme se seznámili s teorií Erasmus+, divadelní a dramatickou metodologií. Také jsme se naučili, jak využívat divadelní nástroje k práci s mládeží. Ukázalo se, že divadlo a dramatické metody jsou skvělým způsobem, jak pomoci mladým lidem s minoritním pozadím vyjádřit své emoce, pocity a posílit jejich  sebevědomí.

Jednou z nejdůležitějších částí kurzu bylo sdílení zkušeností a reflexe získaných kompetencí. Byl jsem ohromen tím, jak mnoho různých pohledů a nápadů přišlo od ostatních účastníků a jak jsme se navzájem inspirovali. Dále mě velmi potěšilo, že jsme se naučili metodologii Stanislavského divadla (psychologické divadlo), metody improvizace a pantomimy. Tyto nástroje mi pomohly lépe se vcítit a porozumět potřebám ohrožených skupin.

V neposlední řadě bych rád zmínil Intercultural night. Během tohoto večera účastníci mohli prezentovat své kulturní tradice prostřednictvím jídla, pití a krátkého programu. Mezinárodní večery jsou také skvělou příležitostí k setkání a interakci mezi lidmi z různých kultur, což pomáhá budovat mosty mezi komunitami a rozvíjet mezinárodní přátelství a porozumění.

Celkově jsem byl velmi spokojen s kurzem a jsem si jistý, že nové znalosti a dovednosti, které jsem získal, mi budou velmi užitečné při mé budoucí práci s mladými lidmi z minoritních skupin, zejména s uprchlíky a migranty se kterými jsem během Ukrajinské krize přicházel každodenně do kontaktu. Kurz byl zaměřen na teoretické a praktické aspekty práce s touto cílovou skupinou a nabídl mi širokou škálu nástrojů a metod, jak jim lépe porozumět a pomoci. Všichni lektoři byli velmi kompetentní a dokázali nám předat své znalosti a zkušenosti ve srozumitelné a zábavné formě. Navíc jsme měli možnost setkat se s účastníky z různých zemí Evropy a sdílet s nimi své dojmy a poznatky. Jsem si jistý, že získaná mezinárodní spolupráce bude pokračovat i nadále a že se budu moci opírat o nové kontakty v budoucnu.

Daniel Giera

Možná se ti bude líbit