Youth Marketing Policy Makers for Sustainable Development (YouMUST) – Makedonie

single-image

Termín konání: 22. září – 1. října 2016

Místo konání: Struga, Makedonie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 2: Capacity Building in the field of youth

Prosím pročtěte si info-pack. Prosím navštivte také webovou stránku projektu: www.youmust.org,

Facebook projektu: https://www.facebook.com/YouMUST.org/likes; či Youtube kanál:https://www.youtube.com/channel/UCdG2EL31GTpj7n3A1bS1sYw

Účastníci: Petra Popelářová, Michaela Šedová

Účastnící se země: Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Ghana, Kyrgyzstán, Nepál

Hostitelská/pořádající organizace: Association for research, education and development „Marketing Gate“ – Skopje.

Report z projektu:

Díky organizaci EYCB jsem měla možnost absolvovat tydenní trénikový kurz, který se konal ve městě Struga nacházející se u Ohridského jezera. Projektu se zůčastnilo celkem 9 zemí – kromě účastníků z Česka, také z Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Poslka, Slovenska, Slovinska, ale i mimoevropských zemí – Nepálu a Kyrgystánu. Účastnící se zemí byla také Ghana – bohužel účastníci z této zemi nedorazili. Ubytování a stravování bylo dostačující a příjemné – hotel byl situován přímo na břehu Ohridského jezera, mohli jsme se tak kochat každý den překrásnými výhledy na jezero s vrcholky hor v pozadí.  V stejném hotelu probíhali i semináře, včetně stravování, a tak jsme zde trávili prakticky veškerý čas.

Tématem seminářu byl udržitelný rozvoj a dopad lidské činnosti na ekologický systém. Organizátor byl profesor působící na ekonomické fakultě Univerzity ve Skopje, a tak jsme měli možnost poslechnout si několik přednášejících z univerzity a zamyslet se i nad ekonomickými otázkami a aktuálními problémy podnikání.  Jedna z prednášejích byla také Miranda z Ameriky působící nyní dva roky ve hlavním městě Skopje v rámci dobrovolnických aktivit. Semináře byly prokládány teambuildingovými aktivitami k lepšímu propojení celé skupiny, což bylo důležité pro práci ve skupinách. Nejlepší aktivitou byla tvorba videí se snahou upozornit na ekologické problémy světa. Podařilo se nám všem ve skupinkách vytvořit velmi pěkná a kreativní videa a během úkolu jsme zažili spoustu zábavy.

Organizátor připravil také jeden odpolední výlet do historického města Ohrid, ktreré je pod ochranou Unesca. Prohlídli jsme si město spolu s jeho doprovodným komentářem a poté jsme měli volno a mohli strávit čas dle libosti. Strávili jsme ho s ostatními účastníky společně v příijemné kavárničce, abychom si co nejvíce užili vzácnou mezinárodní atmosféru před závěrem kurzu. V plánu byl ještě malý výlet po památkách v místě Strugy. Struga se nechlubí žádnými významnými památkami a tak jsme dostali od organizátora dvě hodiny volna před večeří k procházce v centru.

Na kurzu se mi moc líbilo a jsem ráda, že jsem se ho mohla zůčastnit. Velmi oceňuji mezinárodní atmosféru kurzu a možnost seznámit se se studenty z mnoha zemí a dozvědět se více o jejich krajinách, obzvlášť o Nepálu a Kyrgystánu.

Petra Popelářová

Možná se ti bude líbit