Termín konání: 7.-15. březen 2020
Místo konání: Larnaca, Kypr
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Pokud máte zájem o více informací, přečtete si info-pack.
Účastnický poplatek: (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €30/účastník
Účastnící se země: ČR, Litva, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Estonsko, Bulharsko, Itálie, Kypr
Účastníce českého týmu: Tereza Kábelová, Nikola Škodáková, Tereza Homulková
Hostitelská organizace: SEAL CYPRUS
Report z projektu:
Na tento tréninkový kurz jsem se velmi těšila, především z toho důvodu, že mě obohatí po osobní i profesní stránce a rozšíří mé dosavadní znalosti týkající se YouthPassu. Samotné téma mi bylo povědomé, ovšem ne do takové míry, abych o něm mohla sama více hovořit a prezentovat jej.
Při příletu na letiště Larnaca mě mile překvapila krátká vzdálenost k hotelu a umístění blízko pláže. Teplotní rozdíl 15° mi vykouzlil úsměv na rtech a dále jsem se šla přivítat s ostatními účastníky projektu. Navzdory informaci, že budeme po pokojích rozděleni náhodně, jsme byli ubytováni právě dle národností. Strava, stejně jako prostory pro program byly zajištěny přímo v hotelu, tudíž nebylo třeba docházet na vzdálenější místa. Ačkoliv se nabídka švédských stolů neobměňovala často, dalo se plnohodnotně stravovat. Zařízení bylo dostačující a personál hotelu velmi nápomocný.
Co se týče programu, ten začal v neděli interakcí mezi účastníky, abychom se lépe poznali. Dalším úkolem bylo vytvořit ve skupinách plakát a představit vysílající organizaci, v tomto případě – European Youth Centre Břeclav. V následujících dnech nás čekalo seznámení se s osmi klíčovými kompetencemi, jejich prezentace a osvěta. Tento projekt byl koncipován právě dle těchto kompetencí, přičemž nás jednotlivě provázely během různých aktivit napříč týdnem. Jedna z nich – povědomí o kultuře a její vyjádření – byla velmi dobře zakomponována do návštěvy muzea Pierides. Současně jsme byli vyzváni zapamatovat si důležité poznatky, čímž jsme přišli do styku s další kompetencí – učení, jak se učit. Poznatky jsme poté opět prezentovali a diskutovali nad nimi. Na večer se konala mezikulturní noc, kdy každá země představila své tradiční lahůdky nebo produkty.
Aktuální opatření kvůli šíření viru se dotkla také našeho programu. Lektorka Natasa Andreou zrušila její výstup a stejně tak Europe Direct odmítl naši návštěvu. Z těchto důvodů se nám naskytlo více volného času, než jsme očekávali. Po celodenním středečním výletu do Ayia Napa – Cape Greco – Protaras ve složení česko-slovensko-tureckých účastníků jsme navázali na další program. Velmi zdařilý projev předvedl Sofronis Themistocleous, který hovořil o „entrepreneurship“, tedy podnikání. Poskytl nám ucelený přehled, jak vytvořit, realizovat i zabezpečit náš životní plán, čemu se vyvarovat a co si naopak pojistit. Zbylý program se týkal médií, tedy představení samo vzdělávací platformy, prezentování různých aplikací a jiných tréninkových kurzů zaměřující se na obdobnou problematiku.
Po osobní stránce hodnotím tento kurz jako velmi přínosný, po profesní stránce byla má očekávání značně vyšší. Očekávala jsem větší nasazení, více různorodých a smysluplných úkolů i menší časovou dotaci pro jednotlivé aktivity. Tento tréninkový kurz bych doporučovala především účastníkům, kteří doposud nemají žádnou zkušenost s projekty Erasmus+.
Nikola Škodáková