ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Puente Genil, Španělsko
Termín konání: 5.—12. březen 2024
Český tým: 4 účastníci
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Europa 2020
Report z projektu:
Tréninkový kurz Educational Virtual Escape Rooms Generator, probíhal v malebném městečku Puente Genil ležícím uprostřed trojúhelníku tří významných měst – Malagy, Sevilly a Cordoby. Projekt vznikl ve spolupráci dvou organizací – Europa2020 Association a Youth Delegation of Puente Genil.
Kurz byl věnován specializovanému vzdělávacímu programu pro pracovníky s mládeží, který se zaměřuje na inovativní vzdělávací metodiky prostřednictvím virtuálních únikových místností.
Na projektu se podíleli účastníci z Bulharska, Estonska, Polska, Španělska, Česka a Srbska. Byli mezi nimi pracovníci s mládeží, učitelé, programátoři, umělci i studenti. Společně jsme vytvořili několik týmů, ve kterých jsme pracovali po celý čas kurzu.
Cílem projektu „Generátor virtuálních vzdělávacích únikových místností“ bylo vybavit účastníky dovednostmi pro vytváření poutavých a vzdělávacích virtuálních zážitků, které podporují učení v interaktivním a pohlcujícím prostředí. Kromě technických dovedností jsme tedy rozvíjeli i komunikační schopnosti a kreativní myšlení. Naše týmy byli rozmanité nejen kulturně a jazykově, ale také věkově. Účastníkům bylo od 18 do 50 let.
První dny jsme věnovali seznamovacím hrám následovaným teoretickým úvodem, během kterého nám byl vysvětlen náš úkol – vytvoření vzdělávací hry pro mladé lidi od 14 do 30 let. Naše hry jsme tvořili v aplikacích Powerpoint a Actionbound. Nechyběl ani workshop, během kterého jsme se učili používat různé nástroje pro tvorbu našeho escape roomu.
Poslední tři dny jsme se intenzivně věnovali skupinové práci. Ačkoli jsme měli jen omezené množství času pro tvorbu samotných her, byla jsem mile překvapená, jak nápadité a zábavné hry jsme stihli vyvinout. Jednotlivé hry jsme prezentovali v našich skupinkách a v testovací fázi jsme si zkusili jednu po druhé zahrát. Moc se mi líbilo, že po každé práci následoval čas pro zpětnou vazbu a sdílení pocitů s ostatními účastníky. Organizátoři se opravdu starali, abychom byli na projektu spokojení a byli rádi za každý nápad nebo připomínku. Měla jsem pocit, že chtějí projekt neustále zlepšovat, což se jim určitě daří. Všem organizátorům bych proto ráda poděkovala za profesionální a zároveň velmi vřelý lidský přístup, díky čemuž odjíždím z projektu se skvělým pocitem a plná zážitků.
Program kurzu byl skvěle rozložen, takže kromě práce jsme měli i dostatek času na poznávání okolí. Organizátoři nám pátý den zařídili společný výlet do Cordoby – krásného historického města s kouzelnými památkami a levnými restauracemi s výtečným jídlem – Ty jsme opravdu uvítali, protože nám celý den propršelo. I když nám však nevyšlo počasí, výprava nás společně stmelila jako tým a to nám jistě pomohlo v následujících dnech během vytváření hry.
Co jsem opravdu ocenila, bylo jídlo, které jsme dostávali v jídelně nedaleko našeho ubytování. Jedli jsme tradiční kuchyni typickou pro jižní Španělsko. Na stole nechyběly krokety, těstoviny, pečená kuřata a velký výběr místní zeleniny a ovoce.
Byli jsme ubytovaní v místním kulturním domě, kde jsme bydleli na pokojích po třech až čtyřech lidech. Na každém pokoji byla koupelna a pokud jste měli štěstí, tak i výhled na Puente genil. Na patře byla jedna velká společenská místnost, kde jsme se každý den scházeli a pracovali na projektu. Naše budova byla hned vedle centra, takže jsme se za pět minut mohli pěšky dostat do pěkné restaurace, kavárny či baru, nebo si nakoupit v blízkých supermarketech a lokálních obchůdcích.
Celkově jsem moc ráda za tuto příležitost. Kromě nových zkušeností v oblasti vzdělávání jsem získala mnoho nových kamarádů a okusila kulturu jižního Španělska. Doufám, že se někdy do Puente Genil podívám. Třeba na příští projekt. 🙂
Tereza S.