Nature Connection — Irsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 23.—30. březen 2025

Místo konání: Woodstown, County Waterford, Irsko

Český tým: 2 účastníci-pracovníci s mládeží (ve věku 18+ let).

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Woodstown Residential and Activity Centre

Report z projektu:

Zúčastnila jsem se tréninkového kurzu v rámci Erasmus+ projektu na téma Nature Connection, který proběhl ve vesničce Woodstown v jižním Irsku ve dnech 23.-30.3.2025. Projektu se zúčastnilo 22 participantů z Irska, Česka, Arménie, Španělska, Řecka, Rumunska, Estonska, Kypru, Belgie a Švédska.

Woodstown se nachází asi 20 minut od Waterfordu, který je největším městem v okolí. Vedle domu byla restaurace, kde někteří účastníci ochutnávali po večerech tekuté kulturní bohatství. Ubytovaní jsme byli v centru pro mládež ve 2 velkých pokojích po 16 lidech. Spali jsme na patrových postelích, které byly překvapivě pohodlné. V domě jsme měli vlastní plně vybavenou kuchyň, ve které jsme si sami připravovali 2 jídla denně. K dispozici jsme měli 4 sprchy a 4 záchody. Vedle prostorné kuchyně byla společenská místnost, kde jsme ráno začínali a večer končili program. Dále zde byla menší místnost zařízená pohodlnými křesly a krbem, tudíž jsme večery mohli trávit v útulné místnosti, aniž bychom rušili ostatní. Dům byl hned u pláže a my jsme tak měli neomezený přístup k moři. Během volného času jsme se chodili projít na pláž a sbírali jsme mušle. Voda byla ledová, ale i tak se našli odvážlivci, kteří se šli koupat.

Pořadatelé nám vybavili kuchyní základními potravinami a sladkostmi. Každý den jsme měli možnost sepsat nákupní seznam věcí, které jsme potřebovali. Snídaně jsme si chystali sami a obden jsme si připravovali oběd nebo večeři. Ostatní jídla jsme měli zajištěná v restauracích, kde jsme si mohli objednat cokoliv jsme chtěli. Měli jsme tak možnost ochutnat tradiční ,,fish and chips“. Organizátoři mysleli i na vegetariány a účastníky s celiakií.

Většina programu se odehrávala venku a celkově byl postaven na zážitkovém učení. Každý den jsme jezdili na výlet a objevovali Irskou krajinu a přírodu. Měli jsme možnost vyzkoušet si několik nevšedních aktivit, jako je sbírání odpadků na pláži, sázení stromů anebo procházka potmě lesem. Na začátku programu jsme hráli několik teambuildingových aktivit, abychom se rychleji seznámili a naučili se jména ostatních účastníků. První den jsme se věnovali objevování našich smyslů. Nejprve jsme samostatně objevovali přírodu vlastními smyslu a poté jsme se rozdělili do skupin a připravili ostatním aktivitu zaměřenou na jeden smysl. Večer jsme zamířili do hospody, ve které se každý týden pravidelně schází skupina přátel, která hraje tradiční irské písně. Měli jsme tedy možnost zažít Irskou kulturu.

Druhý den jsme jeli k majáku a prošli se podél útesů. Tento den byl zaměřený na emoce a v různých dvojicích jsme společně zodpovídali stanovené otázky zaměřené na emoce. Další den nás čekal výšlap v horách, při kterém jsme se zaměřovali na krásu. Cestou nahoru jsme fotili vše krásné, na jsme narazili a posílali vše do skupinového chatu. Ne všichni účastníci byli schopni vyšplhat se nahoru bez problému anebo naopak sejít dolů, tudíž byl tento den hodně o týmové spolupráci a pomáhání slabším jedincům. Velmi nás tento den sblížil.

Následující den byl zaměřen na význam. Absolvovali jsme mlčky cestu dlouhým tunelem lemovaným stromy a krásnou přírodou. Poté jsme sestavovali příběh na základě slov, které jsme každý ve skupině dostal a tento příběh jsme poté převyprávěli ostatním po setmění. Poté nás čekala chůze při svíčkách temným lesem. Vyzkoušeli jsme si důvěřovat naší intuici a jít část cesty potmě. Poté jsme naše pocity reflektovali ve skupině.

Další den byl věnován soucitu a ročním obdobím. Ve dvojicích jsme sbírali odpadky na pláži a následně je navozili k popelnicím. Poté jsme se zamýšleli nad tím, jak bychom sami mohli být více soucitní s přírodou v našem okolí. Poté jsme do mušlí psali vzkazy a přání pro přírodu. A nakonec jsme vymysleli skupinovou fotku, která by oslavovala léto.

Poslední den jsme strávili sázením stromů v arboretu. Pomáhali nám studenti místní školy, kteří se k nám během aktivity připojili. Ten den sice pršelo a byli jsme celí špinaví od hlíny a deště, ale navzdory počasí jsme si den skvěle užili. Každý den jsme měli dostatek prostoru si odpočinout anebo se bavit s ostatními.

Zúčastnit se projektu v zahraničí se skupinou mladých lidí z dalších zemí a společně strávit výjimečný týden plný nezapomenutelných zážitků je něco krásného, co se těžko vysvětluje. Vřele doporučuji každému, kdo umí alespoň trochu anglicky a má čas odjet na týden do zahraničí, aby využil této příležitosti, jelikož jak jednou vyjede na Erasmus, bude chtít jezdit na další a další.

Barbora H.

Možná se ti bude líbit