Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Termín konání: 17.—26. září 2021
Místo konání: Taevaskoja, Estonsko
Pokud máte zájem o více informací, důkladně si přečtete info-pack.
Účastnící se země: Estonsko, ČR, Španělsko, Rumunsko, Řecko, Lotyšsko
Hostitelská organizace: NEA MTÜ
Český tým: Oldřiška Dobešová (GL), Karolina Sikorová, Markéta Rambousková, Petra Stupková, Klára Jonášová
Report z projektu:
Projekt Anxiety in You(th) se konal od 17. do 26. září uprostřed nádherných estonských lesů poblíž vesničky jménem Taevaskoja, která je známá zejména svými výchozy devonských pískovců na březích řeky Ahja. Této výměny mládeže se účastnilo cca 30 lidí, a to z České republiky, Estonska, Lotyšska, Rumunska, Španělska a Řecka.
Cíle projektu byly známy již před samotným začátkem. Mimo jiné mezi ně patřilo získání povědomí o tom, co je to úzkost a jaké jsou její příčiny, osvojení si různorodých metod pomáhající úzkost zvládat i znalostí, jak se jí aktivně bránit, sdílení svých osobních zkušeností s úzkostí a dozvědění se, jak je úzkost vnímaná v participujících státech. Naplnit je se pak beze zbytku podařilo!
První den byl určen klasickým teambuildingovým aktivitám, kdy jsme všichni měli šanci se lépe poznat a pochopit, jak pracovat v novém kolektivu. Na tomto základě jsme pak mohli pracovat a sdílet si někdy i velmi důvěrné zkušenosti s úzkostí po celý zbytek týdne. Program na každý den sestával z několika přednášek, ve kterých jsme se dozvídali o úzkosti v jednotlivých státech a workshopů, v nichž jsme se učili různé copingové strategie a zároveň si je rovnou zkoušeli.
Několik večerů bylo vyplněno tzv. mezikulturní nocí, kdy jsme se navzájem dozvídali o našich státech a nechyběla ani ochutnávka sestávající z národních pochutin a nápojů. Jeden večer jsme měli zpříjemněný barbecue, venkovní vířivkou (venku bylo zhruba 5 stupňů, takže jen pro odvážlivce) a saunou.
Na začátku projektu bychom se určitě nikdo ani nenadáli, že všechno to učení se o úzkosti budeme mít možnost vyzkoušet si i naostro. Pátý den se totiž zjistilo, že jeden účastník je bohužel covid pozitivní. Na začátku zavládla panika, nikdo nevěděl, jak bude projekt pokračovat, ba co víc, zda a jak se dostaneme domů. Byla to pro všechny stresová situace, a tak jsme si v praxi vyzkoušeli, jak se s takovou úzkostí poprat. I když ke konci nás byla bohužel pozitivní dobrá polovina, neztratili jsme optimismus. Akci jsme si užili, i skrze sblížení touto nemilou situací, možná dokonce o něco intenzivněji. Společně jsme hledali řešení, navzájem se podporovali, a hlavně jsme se naučili motýlí objetí.
Společný týden utekl jako voda a na čase bylo loučení. Každý jsme se rozjeli do svých domovů a už týden po konci jsme měli společný zoom telefonát, na němž jsme projekt zpětně hodnotili a všichni se znovu rádi slyšeli. Myslím, že nejlepší cestou, jak tento report uzavřít je vypůjčit si hesla, která jsme společně s ostatními účastníky k popisu projektu Anxiety in You(th) vypsali: krásné spojení, výzva, týmová práce, legrace, rodina, sdílení, úžasní lidé, výjimečné, kouzelné, motivující, vzdělávající a samozřejmě nesmím opomenout nejlepší lidská pyramida.
Karolina Siroková