A (Self) Learning Journey — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bansko, Bulharsko

Termín konání: 10.—19. červenec 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18+)

 Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Association Walktogether

Report z projektu:

Tréninkový kurz (A) Self Learning Journey, pořádaný hostitelskou organizací WalkTogether v termínu 10.-19.7.2023 se konal v malebném horském městečku Bansko.

Projektu se účastnilo celkem 35 reprezentantů Řecka, Severní Makedonie, Polska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Kypru a České republiky. Naším společným cílem a zároveň náplní projektu bylo hlubší porozumění tématu mentálního zdraví, seberozvoje, holistických přístupů ke zdraví a jejich aplikace nejen při práci s mládeží.

Celým projektem nás provázel energický Ray s kolegyněmi Idou, Lorou a Vili.

Před začátkem projektu jsme měli možnost strávit čas v Sofii a sžít se s bulharskou kulturou. Navštívili jsme nejdůležitější památky: Katedrálu sv. Alexandra Něvského, prezidentský palác, mešitu Banja Baši a místní trhy, seznámili se se zbytkem českého týmu a plni očekávání jsme vyrazily do nejnavštěvovanějšího lyžařského střediska známého také díky léčivým minerálním pramenům-do Banska. Nedotčená příroda, výhledy na horské štíty a všudypřítomné sluneční paprsky nás už od začátku uchvátily a přesvědčili o výjimečnosti tohoto projektu.

Náš program začal seznamovacími a teambuildingovými aktivitami a od prvního dne bylo jasné, že naše různorodá skupina si opravdu sedla. Trávili jsme společně co nejvíce času, konverzační skupinky se často obměňovaly a domů jsme si odnesly spoustu nových přátelství.

V prvních dnech jsme se zamyslely nad pro nás nejdůležitějšími hodnotami a hodnotami, které nejvíce ztělesňujeme. Profilovali jsme se na základě testu 8 typů inteligence a dalších osobnostních testů. Diskuse byly prokládané energizery, například v podobě pantomimického ztvárnění fází života. Po skončení odpoledního bloku jsme si každý den vylosovali jednu náhodnou kartu k zamyšlení, psali jsme deník a reflektovaly prožité zážitky s psychologem. Snahu napojení se na přítomný okamžik a naše vnitřní já podpořil i večer vědomého tance vedený Rayem.

Oblíbenou aktivitou byla Hero´s journey, při které jsme formou pohádky výtvarně zpracovali překonané i nepřekonané životní překážky a sdíleli svůj příběh.

Projekt nabídl i spirituálnější zážitky: přednášky o astrologii a lidském designu, práci s vlastní vibrací, New Moon celebration a práci s naším podvědomím. Důležitou součástí programu byla i meditace (vnitřní dítě/ Wim Hof) a jóga (pozdravy slunci a balanční pozice).

O volném dni jsme navštívili 85 kilometrů vzdálený Rilský klášter a přilehlou jeskyni svatého Ivana Rilského. Zakončili jsme ho tzv. Intercultural night, při které jsme nejen poznali a ochutnaly ostatní kultury, ale také představili tu českou skrz Karlovarské oplatky, polku, Slezský dialekt, kroje a další.

Věnovali jsme se i práci s vlastním potenciálem a jeho plným využitím. Pomocí nástroje IKIGAI jsme se snažili najít životní smysl a vizualizovat budoucnost. Taky jsme bouráním stereotypů bořili své limitní představy. K jedné aktivitě jsme využili i bazén hotelu, ve kterém jsme (společně s vířivkou, volejbalovým hřištěm a saunou) trávili většinu volného času.

Pro většinu z nás byla největší zážitkem noční procházka, při které jsme byli se zavázanýma očima zavedeni do lesa a společnými silami jsme museli najít cestu zpět.

Poslední den jsme obdrželi YouthPass a nastal čas se rozloučit. Dlouho jsem nezažila takový pocit přijetí, bezpečí, pochopení a sounáležitosti jako v naší velké partě. Odjezd byl opravdu emotivní, ale náplastí nám byl výšlap na horu Vitoshu s českým týmem a nekomplikovaný odlet. (Kateřina Kopečná

Možná se ti bude líbit