Termín konání: 20.-28. leden 2019
Místo konání: Leszno, Polsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.
Účastníci: Martin Zeman, Alžběta Schulzová
Hostitelská organizace: Fundacja Arena i Świat
Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €10/účastník
Účastnící se země: CR, Romania, Greece, Italy, Bulgaria, Portugal, Spain, Poland
Report z projektu:
Do Polského Leszna jsem přijela v lednu 2019 na tréninkový kurz ABCreativity. Destinaci Polsko rozhodně neřadím mezi něco exotického a proto jsem se těšila hlavně na náplň projektu. První dva dny byly spíše uvítací. Hráli jsme různé hry na prolomení ledů, zapamatování jmen a abychom měli taky něco z města, připravili si pro nás organizátoři challenge po Leszně. Já si o něm do té doby myslela, že to je jen nějaké nudné město uprostřed Polska a zároveň exil Komenského. Po asi 3 hodinách lítání po městě s mou skupinkou jsem názor rychle změnila. Leszno je velmi pěkné, ani ne 70 000 město, s krásným historickým centrem, ozdobeným četným streetartem. A hlavně… je to sídlo skoro 300 neziskovek, takže se tam pořád něco děje, je tam několik EVS dobrovolníků a jak jsme zjistili v průběhu týdne, tak i dobrá hospoda + klub. Po úvodním představování našich organizací a aktivitám na téma „co je to vlastně Erasmus+ a tréninkové kurzy“ jsme s vrhli na gró projektu. Dva dny kurzu jsme věnovali pouze a hlavně kreativitě. Bylo to náročné, ale bylo to dobré. Jednodušší cvičení, kdy je kreativita jako dětská radost ze hry, byly prokládány seriózními metodami, jako třeba De Bono či metoda Walt Disney. (doporučuju vyhledat!) Kreativita totiž není jen náhoda, ale dovednost, která se dá naučit a rozvíjet.
Jeden z nejlepších dnů na projektu pro mě byl, když trenérky Mara a Marta vymyslely, že budeme pořádat „bojovku“ pro místní teenagery. Jmenovalo se to Intercultural English Challenge a z počátku se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec to bylo parádní! Byli jsme rozmístění v nákupním centru po skupinkách dle zemí a oni nás měli v časovém limitu oběhnout a splnit nějaký úkol, zúčastnit se krátké aktivity, dát pokec o naší zemi atd. Prostě my jsme se dostali do kontaktu s místními a místní zase mohli potrénovat angličtinu. Hned další den jsme, jak už je na projektech tradiční prezentovali svou zemi a dobroty z ní pocházející.
Z Erasmus+ si vždycky něco odnesete. Rozhodně teď nejsem nějak extra hyper kreativní osoba, ale už vím, že se to dá vycvičit. Potkala jsem spoustu inspirativních lidí a něco se od nich naučila. Zahrála pár nových deskovek, protančila střevíce a smála se italským vtipům. Během jednoho týdne jsem si byla velmi blízko s lidmi, které pravděpodobně už v životě neuvidím. Ale to nevadí, čas na projektu totiž běží úplně jinak.
Alžběta Schulzová