Let’s Make Some Noise — Litva

single-image

Kdy: 17.-27. červen 2012

Kde: Daugirdiškės, LITVA (asi 50 km od hl. města Vilnius)

Účastníci: Nikola Fečaninová, Martina Pappová, Eliška Žáková, Vojtěch Zvěřina

Report z projektu:

Pro projekt organizátorka zvolila nádherné místo v litevské přírodě – místo s velkými chatami, saunou, jezírkem a loukami pro venkovní hry. Na projektu se sešly pětičlenné týmy ze šesti evropských zemí. Účastníci byli milí, otevření a přátelští, v mnoha případech také talentovaní muzikanti. Zpočátku byly do programu zařazeny teambuildingové hry a volný čas na seznámení se s ostatními. Velmi úspěšný byl interkulturní večer, kdy se většina účastníků představila buď spotem o jejich zemi, prezentací či jejich typickým tancem. V neposlední řadě se celý večer ochutnávaly národní speciality. 

Celým projektem se prolínala hudba (od rána až do pozdních večerních hodin). Aktivně jsme se podíleli na slavnosti v nedalekém městečku, kde každá skupina předvedla vystoupení s typickým tancem či písní z jejich regionu. Díky workshopům jsme se naučili prvky salsy, bachaty a hip-hopu a zkomponovali vlastní píseň vyjadřující dojmy z projektu.

Organizátorka pro nás připravila také dva koncerty – o první se postaral dětský dechový soubor, jehož vedoucí nám pak v diskuzi představil svůj život s hudbou. Druhý koncert byl v duchu moderního pop-rocku v podání dvou mladých talentovaných muzikantů, kteří se snaží v Litvě prosadit a prezentovali nám své zkušenosti a plány do budoucna.

Během projektu jsme se zamýšleli nad stereotypy v hudbě v naší zemi, nad tradiční hudbou prezentující náš kraj, nad společnými a odlišnými znaky hudby v různých státech, žánrech a kulturách.

V druhé polovině projektu jsme navštívili SOS vesničku, kde jsme bavili děti, které nemají rodiče. Podívali jsme se také do hlavního města Litvy a do Trakai – nádherné místo pro relax u vody v krásné přírodě. Závěrem projektu bylo shlédnutí nacvičených písní, motivační video, prezentace fotografií z celých 10 dní a sdělení dojmů z projektu.

Program byl prezentován jako zajímavý, ale zcela ne všechno proběhlo podle něj. Především z důvodu neaktivní participace některých účastníků či velké náročnosti organizace celého projektu pouze jednou organizátorkou. Každopádně si myslím, že česká skupina si projekt užila, našla dobré přátele a aktivně se podílela na dobré atmosféře projektu.

Možná se ti bude líbit