Active Unit Social Changes — Kypr

single-image

Termín konání: 1.-8. září 2013

Místo konání: Larnaca, Kypr

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastnící se země: Kypr, Řecko, Slovinsko, Portugalsko, ČR, Chorvatsko & Itálie

Účastníci: Lucie Jasanská, Jana Faksová, Petra Mičkalová, Ondřej Průcha, Milan Halašta, Vojtěch Sikyta

Report z projektu

Projekt „Active Unit Social Changes“ probíhal ve dnech 1.-8.9. 2013 v Larnace ležící na jihovýchodním pobřeží Kypru. Zúčastnilo se ho téměř 50 mladých akčních lidí ze 7 evropských zemí.

Organizátoři nás ubytovali ve tříhvězdičkovém hotelu Flamingo v Larnace, který stál přímo u pláže. Čekal nás velmi pestrý program plný aktivit ať už ve městě nebo v blízkosti hotelu. Hlavním tématem všech diskuzí, workshopů, aktivit a vůbec celého projektu byly problémové skupiny a sociální problémy ve společnosti, konkrétně: šikana, násilí, handicap, homosexualita a náboženství. Vytvářeli jsme prezentace a vyměňovali si názory a zkušenosti s jinými národnostmi. Dokazovali jsme si, že jsme aktivní občané a chtěli jsme to dát najevo i ostatním.

Nejsilnější zážitek a zároveň nejlepší výsledek naší práce během pobytu byl bezpochyby flash mob, který jsme necelé 3 dny cvičili a s kterým jsme v centru Larnaky vystoupili. Touto cestou jsme chtěli občanům sdělit, abychom akceptovali rozdíly mezi lidmi. Myslím, že vystoupení mělo úspěch.

Každý večer probíhaly tzv. mezinárodní večery, což znamenalo, že každá národnost představila a prezentovala svou zem, nachystala menší raut s typickým jídlem a nápoji. Během tohoto projektu jsme měli také možnost ochutnat typické kyperské jídlo v blízké taverně, zaveslovat si v nedalekém přístavu, navštívit Nikósii nebo o něco vzdálenější pláž plnou mořských ryb.

Organizátoři a všichni účastníci byli velice příjemní, milí, přátelští a aktivní, takže jsme během tohoto týdne dokázali vytvořit silnou partu a loučení bylo pro nás velmi těžké. Byl to velice příjemně strávený čas pro všechny. Získali jsme nové zkušenosti, nové pohledy na problematiku, poznali nové národnosti, zvyky i problémy, kterým musí čelit.

Jana Faksová

Možná se ti bude líbit