Multicultural Urban Art — Portugalsko

single-image

Program a akce: ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Maceira — Fornos de Algodres, Portugalsko

Termín konání: 23. červen—1. červenec 2022

Počet účastníků v ČR týmu: 4 (ve věku 18+)

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Portugalska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Popis projektu:

Inspired by the celebrated urban art on the streets of Portugal and the power of this kind of art to send awareness raising messages in an effective, eye-catching and long-lasting way, Multicultural Urban Art is a project designed to promote cultural diversity and inclusion of migrants through urban art.

“Multicultural Urban Art” is aimed at achieving the following objectives:

 

  • to equip youth workers with competence for using urban art as a tool for encouraging cultural diversity and inclusion of migrants;
  • to emphasize the importance of accepting and promoting cultural diversity through non-formal learning workshops aimed at presenting the benefits of multiculturalism;
  • to enhance the quality of the youth work and the capacity of partner organizations for targeting marginalized groups in their communities through providing them with new youth work methods and effective beneficial activities based on urban art;
  • to stimulate European cooperation in the youth field through connecting and training youth workers from organizations from various European countries and providing grounds for collaborative work on joint urban creativity ideas. 
During the  Training Course „Multicultural Urban Art“, the participants will have the chance to learn more about urban art, and to practically work on creating their own urban art forms through which cultural diversity and inclusion of migrants will be promoted. 
 
Multicultural Urban Art is intended for youth workers older than 18 (the preferred upper age limit is 35) interested in
promoting cultural diversity and inclusion of migrants through urban art from Portugal, the Czech Republic, Turkey, North Macedonia, Greece and Spain, with 4 participants per country.
 
Participants‘ profile:
 
  • Youth workers older than 18 years of age interested in promoting cultural diversity and inclusion of migrants through urban art.
  • Priority should be given to participants who have little or no knowledge in urban art, so that they can gain this knowledge during the Training Course

Možná se ti bude líbit