Outdoor Europe — Španělsko

single-image

Program a akce: program Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Coma Ruga, Španělsko

Termín konání: 2.—10. říjen 2021

Pro více informací, si prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastnící se země: Španělsko, Severní Makedonie, ČR, Estonsko, Rumunsko

Hostitelská organizace:  AssociacioProgrames Educatius Open Europe

Český tým: Přemysl Kavan (GL), Stanislav Fiala, Tomáš Marek, Anežka Karpjáková

Report z projektu:

Ve dnech 2. – 10. října 2021 proběhla ve španělském městečku Coma Ruga výměna mládeže, pod záštitou programu EU Erasmu, s názvem „Outdoor Europe“. Na projekt se sjeli účastníci z pěti různých zemí, a to z České republiky, Makedonie, Rumunska, Španělska a Estonska.

Projekt byl zaměřen především na venkovní sportovní aktivity. V rámci tohoto tématu bylo jeho hlavním cílem zejména seznámení účastníků z jiných států se sporty, které jsou pro danou zemi tradiční. Z tohoto důvodu bylo každému národnímu týmu poskytnut během pobytu prostor k tomu, aby si pro své nové přátele z odlišných zemí připravil hru, která se v dané zemi často a s oblibou hraje, vysvětlil jim pravidla a následně si hru společně zahráli. Po hře vždy následovala diskuse na téma, zda ostatní uchazeči obdobnou hru znají i ve své zemi a zda se její pravidla určitým způsobem liší.

Kromě představování tradičních her nás dva dny před koncem projektu čekala také nelehká výzva, a to vytvořit zcela novou, originální hru. Velice nám však pomohlo, že jsme se v předchozích dnech seznámili s řadou jiných tradičních her, se kterých jsme z části čerpali inspiraci. I přesto však nás vymýšlení pravidel zabralo skoro celý den. Poslední den projektu jsme si tuto novou hru vyzkoušeli v praxi.

Večery během celého týdne jsme si zpříjemňovali společně strávených časem, kdy byl většinu dní na programu „culture evening“. Během těchto večerů se vždy tým z jedné nebo dvou zemí pokoušel co možná nejlépe ostatním účastníkům přiblížit život a kulturu jejich rodné domoviny, a to jak formou prezentací, ukázky tradiční hudby a tanců, tak také ochutnávkou tradičních pokrmů a nápojů. Ostatní večery jsme většinou trávili na pláži, která se nacházela nedaleko od našeho hotelu.

Na závěr bych velice chtěla poděkovat jak organizaci Associació Programes Educatius Open Europe, která projekt připravila, tak naší vysílající organizaci, Evropské centrum mládeže Břeclav, jelikož obě vynaložily maximální úsilí a odvedly obrovský kus práce, aby se projekt vydařil, co nejlépe a z mého pohledu k tomu skutečně došlo. Tomuto projektu nemám, co vytknout. Během celého týdne panovala skvělá atmosféra, jednotlivé aktivity byly velice zajímavé a zároveň jsme si při nich užili spoustu srandy. Ale samozřejmě nejdůležitější část, která ve mně uchová na tento projekt krásnou vzpomínku jsou lidí, které jsem během tohoto projektu měla šanci poznat, během celého týdne mezi námi panovala skvělá atmosféra a poslední den projektu měla většina z nás pocit, že se společně neznáme teprve pár dnů, ale že jsme dobrými přáteli už nějaký čas.

                                                                                                                  Anežka Karpjáková

Možná se ti bude líbit