Active Youth Work in Progress — Slovinsko

single-image

Termín konání: 10.-17. listopad 2019

Místo konání: Celje, Slovinsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Hostitelská organizace: Celjski mladinski center

Účastníci českého týmu: Barbora Podešvová, Jan Babka

Podívejte se na video z projektu zde a přečtěte si brožurku BOOKLET_ACTIVE YOUTH WORK IN PROGRESS.

Report z projektu:

Active Youth Work in Progress, 10-17. listopad 2019, Celje, Slovinsko

Projekt se konal v slovinském městě Cejle obklopeného nádhernou přírodou a historickou atmosférou. Ač bylo toto město poměrně malé, jednalo se o třetí největší město ve Slovinsku.

Celkem se tohoto training programu zúčastnilo 16 lidí + 2 místní organizátoři. Účinkující byli ze zemí České republiky, Maďarska, Rumunska, Španělska, Itálie, Srbska, Řecka a Slovinska. Organizace byla zajištěna ze strany MCC Celje.

Ubytování bylo zajištěno v MMC Hostel. Pokoje byly rozděleny po 2 – 8 osobách. Toalety a sprchy byly společné, nicméně některé dvoulůžkové pokoje měly i vlastní sprchový kout. Celkové prostředí budovy působilo velmi pozitivně a barevně.

Co se jídla týče, každý den byla připravena snídaně, obědy a večeře. Snídaně byly slabší, co se výběru týká, zato obědy a večery byly velmi bohaté s možností výběru. Pro zvláště hladové byly k dispozici i polévky a saláty.

Celkový program byl nastavený na 6 dní, přičemž první a poslední den sloužil k příjezdu/odjezdu. Projekt byl nazván Active Youth Work in Progress a jednalo se o druh training programu, takže program byl po celý týden opravdu nabitý, člověk se tak ani na chvilku nenudil. Projekt se skládal ze zajímavých workshopů a ještě zajímavějších výletů po okolí. Náplň jednotlivých workshopů musím hodnotit jen a jen kladně s velkým osobním přínosem. Výlety byly perfektně naplánované a většinou i s průvodcem. Chvála patří zejména organizátorům, kteří perfektně naplánovali vše do detailu. Úroveň kvality celého kurzu byla velmi vysoká.

Nejsilnější zážitky mám z workshopů, ve kterých se probíraly veřejně známé problémy tj. přístup k hendikepovaným, social privilige, genderová problematika atd. Při kurzu jsme si také vyzkoušeli, jaké to je být na straně organizátorů a ve skupině jsme měli za úkol, vytvořit zajímavý program pro studenty místní střední školy. Jediné co musím zde zdůraznit je fakt, že bych uvítal více času na přípravu tohoto 45 minutového projektu. Na druhou stranu to byla velmi zajímavá zkušenost a zjištění že příprava workshopů není rozhodně jednoduchá a zabere spoustu času. Dalším silným zážitkem byla návštěva hlavního města Ljubljany, kde jsme strávili téměř celý den a měli tak čas prozkoumat ty nejzajímavější části města.

Závěrem bych chtěl poděkovat místním organizátorům, účastníkům z cizích zemí za skvělou atmosféru a především EU, díky které byl tento projekt realizován. Děkuji mockrát.

Jan Babka

Možná se ti bude líbit