AEITHALES: Think Green — Řecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Glamping “Nisi” – Raches Fthiotidos, Řecko

Termín konání: 21. září—2. říjen 2023

Advance Planning Visit (APV = přípravné předprojektové setkání): 25.—27. srpen. 

Český tým: 6 účastníků  + 1 group leader 

Přečtete si info-pack. Prosím přečtěte si také tiskovou zprávu z projektu zde: 

Hostitelská organizace: Educational Organization (E.O.) Sharp Minds

Report z projektu:

Výměna mládeže Aeithales s organizací E.O. Sharp minds se konala v termínu 21.9.2023 – 2.10.2023 ve vesnici Raches v Řecku. Téma tohoto projektu bylo “Think Green” tedy v překladu Mysli zeleně. Přibližně se nás sešlo 60 účastníků z různých zemí – Česká republika, Itálie, Turecko, Rumunsko, Bulharsko, Severní Makedonie a Litva. Celým projektem nás provázela Augusta a Yoannis z organizace Sharp minds.

Ubytováni jsme byli v útulném kempu Nisi, kde jsme si vyzkoušeli bydlet v týpí, ale i v karavanu nebo v bungalovu. Kemp měl k dispozici sportovní vyžití v podobě volejbalových kurtů, paddleboardů, mini golfu, ping pong stolů a mnoho dalšího. 

Jídlo bylo připravováno kuchařem Nikosem, který se vždy snažil připravit chutné zejména řecké jídlo. Bylo podáváno formou snídaně, obědu a večeře. Každý den byla zformována skupina 3-5 účastníků, kteří Nikosovi pomáhali s úklidem jídelního prostoru a nádobí.

Hlavním tématem celého projektu byly problémy životního prostředí, zejména zaměřené na rapidní změny klimatu, které sužují už téměř všechny. Cílem projektu bylo rozšířit povědomí o problematice mezi mladé lidi, naučit se žít a myslet udržitelně a zeleně. V neposlední řadě také přicházet s novými nápady, jak jako jednotlivci můžeme proti změně klimatu bojovat.

Náplní každého dne byli energizer games, kde jsme měli možnost více se navzájem poznat a zahrát si zábavné hry. Poté následovala většinou skupinová aktivita, kde jsme ve skupinkách aktivně řešili problematiku životního prostředí. Vymýšleli jsme způsoby, jak předejít takzvané “greenwashing” reklamě, navrhovali vlastní eko produkt, učili se o udržitelných materiálech a jak předcházet rychlé módě a mimo jiné jsme debatovali o nejzásadnějších problémech. Každý večer nás čekala mezinárodní noc každé země účastníků.

Velice nemilé překvapení nás čekalo v podobě bouře, která nás uprostřed výměny zastihla brzy ráno. Jelikož jsme spali v týpí, které pro nás za těchto podmínek nebylo bezpečné, byli jsme hromadně evakuováni na faru vedle kostele v Raches. Naštěstí se nikomu nic nestalo, kromě popadaných stromů a poničených cest. Již odpoledne jsme byli zpět v kempu, za což vděčíme hlavně našim organizátorům.

Poslední den jsme měli volno a večer nás čekala řecká noc a řecká večeře, kterou jsme si všichni moc užili. Poté nás čekalo už jen loučení, které bylo smutné, jelikož si dovolím říct, že mezi některými vzniklo pevné pouto a dlouhotrvající přátelství.

Někteří z nás si projekt prodloužili o 2 dny v Athénách, kde jsme objevovali nejenom památky, ale i restaurace a poznávali se s místními. Ráda bych poděkovala vysílající organizaci EYCB za možnost tohoto projektu. Celkově projekt hodnotím pozitivně a určitě to nebyl můj poslední.

Natálie


Projekt se věnoval tématu ekologie a udržitelnosti. Absolvovali jsme několik workshopů, aktivit a prezentací na toto téma. Cílem nebylo získat co nejvíce informací k této problematice, spíše nahlédnout do toho co se řeší, co se děje a mít základní přehled k tématu ekologie. Tento cíl byl jistě splněn, i pro mě jakožto studenta školy se zaměřením na toto téma, byli některé informace nové a užitečné, některé fakty jsem více pochopila a osvojila si. Toto jsou přiklady některých aktivit: rozpoznávaní green waschingu při pozorování různých reklam, simulace soudu, který rozhodoval o uzavření jaderné elektrárny, či módní přehlídka našich udržtelných módních kousků. Projekt také zahrnoval spoustu her pro ztmelení kolektivu a téměř každý večer jsme si uživali culture nights, kde každý stát představil svoji zemi, naučil nás například tanec a připravil ochutnávku. 

Ema

Možná se ti bude líbit