Aesthetics of Youth Work: Content Creation & Management Training — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Rabka-Zdrój, Polsko

Termín konání: 17.—24. duben 2024

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět v případě využití pozemní dopravy (autobus/vlak)

Hostitelská organizace: Europe4Youth

Popis projektu:

AESTHETICS OF YOUTH WORK CONTENT CREATION & MANAGEMENT

It’s a six-day training course that aims to provide participants with practical skills in content creation, marketing and communication (in the extent that is essential in youth work), as well as to enable participants to develop their own strategies for communication with their target groups in their organization. Furthermore, we want to equip participants with tools and skills to develop content (visual, audio, articles, releases) coherent with their strategy and attractive to young people, and finally to aid youth workers in developing methods to increase accessibility and reachout of participating organizations towards their target group.

Expected tangible results:

  • Drafts of the strategic plans for the participating organizations in the field of communication,
  • A visual guide with practical tips for content developers in the field of youth,
  • Contents prepared and tested by participants published as a database of good examples,
  • Other materials participants will find useful to prepare for their dissemination plans.

The participants we are looking for are youth information officers, content managers in youth work organizations, youth workers and youth leaders who take care of youth media, and developers of youth projects who need to promote them and disseminate results

The idea

IDEADo you recall posters that say nothing? Posts that no-one reads? Hideousattempts to sound like youth in call for actions? Youth-magazines edited byadults? Well… we all make mistakes.

One of the standards of youth work is to be attractive for young people. Inspite of different trends in youth aesthetis and different tastes, there are universal norms to apply. Let’s get them to work for us! Content creation and management training refers to all phases of conveying messages to youth, from generating ideas till making the content accessible to all.

Participants‘ profile:

Možná se ti bude líbit