Ambassadors of European culture – Lotyšsko

single-image

Termín konání: 14.-23. říjen 2015

Místo konání: Daugavpils, Lotyšsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Mobility of learners and staff

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Kristýna Pánková, Lucie Trnková, Noemi Kuliková, Barbora Stachová a Martin Dostál

Group leader: Adéla Bermellová

Účastnící se země: ČR, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko, Itálie

Pořadatelská organizace: Society „DAUGAVPILS JAUNIEŠU SAVIENĪBA” (Daugavpils, Latvia).

Report z projektu:

Projektu „Ambassadors of European Culture“, který se konal 14.-23.10.2015 ve druhém největším lotyšském městě Daugavpils, se zúčastnilo 20 účastníků z České Republiky, Lotyšska, Bulharska a Rumunska, přičemž italská skupina ještě před samotným odjezdem projekt vzdala a na místo se tedy vůbec nedostavila.

Po příjezdu na autobusové nádraží nás vyzvedl EVS dobrovolník ze Španělska a odvedl nás na místo ubytování, do hostelu Erfolg. Někteří z nás, jako například naše skvělá group leaderka Adélka, měli to štěstí, že byli ubytovaní na dvoulůžkovém pokoji s vlastní koupelnou, většina z nás se však stěhovala o patro výš do tradičních hostelových pokojů s minimálně 6ti lůžky a jedinou sprchou na celé patro. To však nebyl zase tak velký problém, jelikož hostel jsme využívali pouze na přespání a pokud snad vznikla fronta na hygienu, nechala nás Adélka se svojí bulharskou spolubydlící vysprchovat v jejich privátní koupelně:).

Samotný program projektu pak probíhal v místě organizace Erfolg, popřípadě v městských muzeích, centrech apod. První den byl tradičně věnovaný seznamování – jak s ostatními účastníky, tak s E+ programem, youthpassy, cílem projektu, vysílacími organizacemi nebo městem Daugavpils během City game. Další den jsme museli ukázat svoji kreativitu, a to při kreslení znaku velvyslanectví s prvky české kultury nebo při návštěvě keramické dílny, kdy jsme si sami mohli výrobu keramických produktů vyzkoušet.

Následující dny pak byly v režii zúčastněných zemí. Každá země měla na starosti program na jeden celý den, kromě dvou hodin po obědě, kdy jsme navštívili Mark Rothko Art Centrum, Regionální muzeum, Lotyšský dům, daugavpilskou pevnost a také jsme absolvovali exkurzi městem v historické tramvaji. Ráno proběhla prezentace země, včetně historie, kultury a základů jazyka, po krátké tea break taneční a hudební master class, odpoledne následovali národní hry a po večeři pak ochutnávky tradičních specialit.

Jako náhradní plán místo prezentace Italů jsme si vyposlechli příležitosti EVS a všechny holky jsme se poté ocitly v sedmém nebi, když jsme si během výstavy staromódních oděvů mohly vybrané šaty a klobouky i vyzkoušet.

Poslední den projektu byl trochu emocionální – navštívili jsme místní dětský domov, kde jsme se seznámili s úžasným, desetiletým Sašou, což nás donutilo se zamyslet, proč je svět tak nespravedlivý. Na svůj věk mluví dobře anglicky, načež jsme se dozvěděli, že byl na měsíc v USA, jeho kamarád dokonce už dvakrát. Jak je to možné, divili jsme se. Pracovníkem domova mi bylo sděleno, že rodiny dětem platí cestu a berou si je domů „na zkoušku“. Domov tak každý půl rok do USA vysílá 10 dětí.

Po tomto smutném a psychicky náročném odpoledni jsme se vrátili do sídla organizace, vyposlechli si poslední pokyny, obdrželi projektová trička a v nich jsme se přesunuli na závěrečnou večeři. Další den se každý vydal po své ose na cestě ke svým domovům.

Deset dní uteklo jako voda, nicméně spoustu zážitků, vzpomínek a nových zkušeností si odvážíme s sebou. Nejen že jsme se naučili spoustu nového, procvičili si angličtinu a někteří i ruštinu (která má v Daugavpils převahu nad lotyšštinou), poznali a získali nové kamarády, ale i cenné kontakty – já například už vím, na které organizace se mohu beze strachu v případě zájmu o EVS v Bulharsku, Rumunsku či Lotyšsku obrátit. Projekt každého z nás posunul opět o krůček dál, držím tedy palce, aby Erfolg i EYCB Břeclav stáli u seberozvoje spousty dalších zájemců.

Kristýna Pánková

Možná se ti bude líbit