ANTIDOTE: Alternative Narratives for Tolerance and Intercultural Dialogue to Overcome Stereotypes and Spread Equality — více-fázový: 3. setkání — Kosovo

single-image

Program a akce: program Europe for Citizens, Strand 1 “European Remembrance”, 3. setkání více-fázového projektu.

Místo konání: Prishtina, Kosovo

Termín konání: 19.—22. říjen 2022 

Prosím důkladně si přečtete celkový info-pack projektu

Více o již proběhlých setkáních se dočtete zde: 1. setkání/kick-off meeting v Itálii a 2. setkání v Rumunsku.

Za národní tým: (Zita K. a Martin N.)

Hostitelská organizace: Alphabet Formation

Report z projektu:

„Za český team jsem nejprve dorazil sám do velice kontrastního hlavního města Kosova – Pristiny. Zita bohužel kvůli stávce přišla o první projektový den, a proto se s Vámi podělím hlavně o ten první.

Po báječné uvítací večeři v jednom z nejkrásnějších hotelů v Kosovu a dostatečném napravení spánkové deprivace z létání, jsem byl připravený na první den. Ten začal v 10 hodin ráno blokem „Testimoniesof refugees in Kosovo“. Nejprve nám organizátorka celého projektu Antidote představila mezinárodní katolickou organizaci Jesuit Refugees Service (JRS), která se již 40 let zabývá uprchlickou tematikou, tedy jejím posláním je doprovázet, sloužit a obhajovat uprchlíky či jiné násilně vysídlené osoby, aby se mohli léčit, učit a určovat svou vlastní budoucnost. Kromě tedy obecných rozprav nad současnou situací v Kosovu, které bylo ještě do nedávna bráno spíše jako přestupní stanice než ta cílová pro většinu uprchlíků, se nám dostalo i přímého svědectví několika uprchlíků, kteří nám sdělili jejich životní příběhy. Mimoto nám objasnili, proč uprchlíci v Kosovu pracují často „na černo“, jelikož vláda, která jim poskytuje základní dávky pro jakousi formu přežití (sociální příspěvky, bydlení a jiné výdaje), v okamžiku, kdy uprchlík začne pracovat oficiální cestou, tyto dávky pozastaví. Ovšem problémů byla jmenovaná celá řada, stejně tak jako různé pohledy z evropských zemí, které se vypořádávají s přílivem uprchlíků z Ukrajiny.

Odpoledne jsme se pak podívali do Innovation Centre Kosovo, které se snaží poskytovat zázemí mladým lidem, kde se jim dostává jistých výhod v oblasti podnikání. Každopádně nejde jen o podnikání, centrum zaštiťuje řadu vzdělávacích kurzů, pracovních veletrhů, přednášek a tréninků. Se svou desetiletou zkušeností již pomohlo vzniknout několika významným startupům, které se těší oblibě jak u kosovských obyvatel, tak i v mezinárodní sféře. To vše nám představil hlavní zakladatel celé organizace, který si velice vážil přítomnosti zahraničních návštěvníků. Den jsme pak náležitě zakončili báječnou večeří a debatou s ostatními účastníky.

Druhý den jsme zahájili návštěvou kosovského parlamentu. Velmi mě zajímalo od čeho jsou na stole vyryté podivuhodné vzory, načež se mi dostala odpověď, že se jedná o nesouhlasný projev opozice uskutečňovaný třískáním lahví o stůl. Jinak parlament je složen ze 120 poslanců, přičemž 10 z nich je ze srbské komunity a dalších 10 pak zahrnuje národnostní menšiny. Součástí prohlídky byla také chodba, kde ze stropu visela spousta klíčů, každý za jednu nikdy nenalezenou oběť související s válkou s bývalou Jugoslávií. Následně jsme měli schůzku na Ministerstvu vnitra, kde jsme s reflektovali poznatky z předchozího dne. Zjistili jsme tedy jaký je pohled vlády na uprchlíky a v čem se liší od JRS. Posléze jsme si návštěvou slavné Katedrály Blahoslavené Matky Terezy připomněli význam mezinárodní spolupráce a přesunuli se na závěrečnou večeři, při které jsme zhodnotili naši dvoudenní zkušenost z Kosova.“ (Martin N.)

 

Návštěva Ministerstva vnitra
Návštěva Ministerstva vnitra
Účastníci před kosovským parlamentem
Účastníci před kosovským parlamentem
Kosovský parlament
Kosovský parlament
Socha Billa Clintona
Socha Billa Clintona

 

 

 

 

 

Možná se ti bude líbit