Around Zero Waste — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 15.—23. září 2022

Místo konání: Zawoja, Polsko

Český tým: Jakub Schenk (GL), Ondřej Hrabě, Šárka Koudelková, Ondřej Vaněk, Petra Cetkovská,  Natálie Kozáková, Žofia Juricová, Hannia Michajlovič, Karolína Tauerová, Jakub Barabasch

Přečtěte si infopack & rozpis denních aktivit.

Účastnící se země: ČR, Polsko, Francie, Španělsko

Hostitelská organizace: Fundacja Centrum Kreatywnych Inicjatyw Edukacyjnych

Report z projektu:

Během dnů 15.-23. září se konal v rámci ERASMUS+ projekt s názvem Around Zero Waste. Účastnilo se ho 40 zástupců ze Španělska, Česka, Francie a Polska. (10 z každé země)

Zúčastnili jsme se jako skupina 9 lidí z Česka a jedna účastnice ze Slovenska. Všichni jsme se potkali ve čtvrtek 15.9. 2022 v Českém Těšíně odkud nás vezl minibus do  nejdelší polské vesnice Zawoja. Byli jsme ubytovaní po skupinkách dvou, tří nebo čtyř lidí. Ihned po příjezdu jsme potkali polskou skupiny. Zanedlouho přijeli Španělé a později v noci Francouzi. Celým programem nás provázel náš organizátor Kamil z Polska. Jídlo jsme dostávali třikrát denně a při obědech jsme se dozvěděli první intercultural shock a to ten, že skoro všechny polské polévky obsahují kopr.

Tématem projektu bylo Around Zero Waste. Během workshopů jsme tvořili v mezinárodních skupinách plakáty zaměřené na recyklaci a téma nulového odpadu. Díky rozhovorům mezi účastníky jsme se naučili, jak to vypadá s recyklací v Polsku, Španělsku a Francii a uvědomili si, že jako Češi jsme velice dobří v recyklaci.

O víkendu jsme se byli podívat v městu Zakopané, kde jsme potkali účastníky jiného projekt Erasmus+, kteří si pro nás připravili hudební představení. Měli jsme možnost projít si Zakopané a celý den byl nádherně zakončený plaváním v nedalekých horských pramenech.

Pro mě nejzajímavější aktivitou byl video rozhovor se členy Evropské unie. Bylo nám odprezentováno, čím se Evropská unie zabývá a  na konci jsme mohli klást otázky a dávat návrhy, čím bychom mohli zlepšit životní prostředí.

Debatovali jsme v Oxford debate, jejímž tématem bylo Rights2Water. Debata trvala 50 minut a účastnily se jí mezinárodní skupiny (4 proti 4). 

V místní škole jsme dětem prezentovali, jak vnímáme ekologii v našich rodných zemích.

Navštívili jsme i střední školu v Živci. Škola se zaměřuje na ekologii a má rozsáhlý komplex zahrad, ve kterých jsme se mohli projít a dozvědět se více věcí o místní ekologii a životním prostředí.

Zajisté mé all time favorite byli intercultural nights = mezinárodní večery, na kterých jsme představovali naše země. Na té naší jsme odprezentovali zajímavosti o Česku, upekli jsme buchtičky s krémem a naučili jsme naše kamarády tanec polku.

Celý ten týden byl jeden z nejlepších v mém životě. Poznala jsem spoustu nových lidí, se kterými jsem si strašně moc povahově sedla. Naučila jsem se spoustu nových věcí a otevřelo mi to mysl. Děkuji moc organizátorovi Kamilovy, protože by bez něho tento týden nebyl vůbec možný a také EYCB, že jsem měla možnost vyjet na projekt.

Děkuji moc, že jsem měla možnost si vytvořit krásné vzpomínky a nesmírně se těším, až vyjedu na další projekt!

Šárka Koudelková

Možná se ti bude líbit