ARTepreneurship — Access of Young Artists in Labour Market and Business World! — Rumunsko

single-image

Termín konání: 22.-31. květen 2018

Místo konání: Buzau & Sarata Monteoru, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit. Přečtěte si také nádhernou brožuru vytvořenou na tomto projektu. 

Účastníci: Ondřej Hrdý, Markéta Zvonková, Dominik Firla, Karel Janásek

Group leader: Lenka Rigerová

Hostitelská organizace: As. Hair Redivivus Buzau 

Účastnící se zeměCyprus, Czech Republic, Latvia, Lithuania, Poland, Spain, Macedonia and Romania

Report z projektu:  

Výměna mládeže, kterou pořádala organizace „As. Hair Redivivus Buzau“ pod názvem „ARTepreneurship – Access of Young Artists in Labour Market and Business World!“, se konala 22. – 31. 5. 2018. Začala ve městě Sarata Monteoru (22. 5. – 29. 5.) a skončila ve městě Buzau (29. 5. – 31. 5.) vzdálené cca 100 km od hlavního města Bukurešť.

 

Tématem kurzu bylo skloubení umění („art“) a podnikání („entrepreneurship“) a připravení umělců na pracovní trh. Z toho důvodu pořadatelé vyžadovali alespoň 2 účastníky nezaměstnané z každé země. Účastníků bylo celkem 42 z 8 zemí (Kypr, Česká republika, Litva, Lotyšsko, Polsko, Španělsko, Makedonie a hostitelské Rumunsko). Projekt vedl charismatický Rumun Tolea Erasmus.

 

Cílů projektu bylo několik. Rozvinout kreativitu, obohatit účastníky o nové kompetence v oblasti podnikání podnikání a umění, rozšířit povědomí o udržitelnosti životního prostředí a v neposlední řadě i schopnost vytvořit business plán, čehož se pak týkal i jeden z work-shopů. Tolea velice dbal na neformálním vzdělání a snažil se tzv „zapadnout“ mezi ostatní účastníky.

 

Vůbec první aktivita se konala už v Bukurešti poté, co jsme přiletěli. Tolea nám ukázal hned několik zajímavých míst rumunského hlavního města zejména pak historické jádro. Krátce poté jsme společně odjeli na místo konání do Sarata Monteoru. Ubytováni jsme byli po 2-3 lidech v pokojích s veškerým vybavením, které jsme potřebovali. To zahrnovalo 1 postel + dvoulůžko, TV, sprchu a záchod. Některé pokoje byly obohaceny o balkón.

 

Jídlo bylo velmi chutné ale málo pestré. Každý chod zahrnoval maso (zejména pak vepřový), ale myslelo se i na vegetariány, vegany a další lidi se speciální dietou. Vše se odehrávalo v jednom hotelu, který obsahoval jak naše pokoje, tak i větší sál pro společné akce, restauraci a zahradu. Poblíž hotelu byl i bazén, který ale bohužel v době našeho pobytu nebyl funkční.

 

Přijeli jsme k večeru a začali jsme večeří v restauraci hotelu, ve kterém jsme byli ubytováni. Poté, stejně jako každý den, jsme zahájili snídaní v 8:30 ve formě menších švédských stolů a v 9:30 jsme se přesunuli ven a nabrali energii formou různých společenských her, které jsme nazývali „energizers“. Ty měla na starost pokaždé jiná země. Jedna z takových her vypadala následovně. Všichni jsme se postavili do kruhu a počínaje prvním člověkem jsme postupně každý začali opakovat námi vybraný zvuk. Po chvilce to znělo jako jakási zvrhlá písnička.

 

Večer byla na programu tzv „intercultural night“, kde každý národ prezentoval své národní jídlo a pití a jiné země měli na starosti je prezentovat. 4 země první den a další 4 země druhý den. My jsme prezentovali Španělsko, já jsem hrál na kytaru Flamenco a Dominik s Lenkou do toho tancovali. Poté Markéta s Karlem předvedli býčí zápasy, a nakonec jsme zpívali španělské Despacito. Za Českou republiku jsme přinesli např. tatranky a český alkohol (Tuzemák, domácí slivovici, Becherovka).

 

Aktivity nebyly na můj vkus vůbec různorodé. Většina z nich zahrnovala „up-cycling“. Jedná se o proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality. Moje oblíbená aktivita byla vaječný parašutismus, kde jsme měli za úkol zajistit vejce věcmi, které jsme dostali, tak, aby se při pádu z prvního patra nerozbilo.

 

V půlce projektu jsme vytvářeli business plan, fish market, podobný projekt, který by také mohl být sponzorován Evropskou unií a zjišťovali informace o nezaměstnanosti ve zmíněných 8 zemích. Po celý projekt jsme hráli hru s názvem „secret friend“. Což znamenalo, že jsme si každý náhodně vylosovali dalšího účastníka a v průběhu trvání projektu jsme ho tajně zásobovali dárky.

Poslední den, co jsme strávili v Sarata Monteoru, jsme byli rozděleni do 2 skupin. 1. skupina – Exhibition měla za úkol vytvořit a následně prezentovat různé věci a 2. skupina – Performance se připravovala na show v Buzau. Na cestě do Buzau jsme viděli unikátní Muddy Vulcanoes a Open air sculture camps, které vypadalo jako rumunské Stonehenge. Projekt jsme zakončili v Artists Cafe v Buzau, kde lidi z 2. skupiny (Performance) předvedli připravenou show, odhalil se „secret friend“, k večeři jsme měli pizzu a následovala párty.

Po celou dobu konání projektu nás doprovázelo příjemné počasí, které se pohybovalo mezi 25 a 30 stupni Celsia. 

 

Tímto bych za celou českou skupinu chtěl poděkovat organizaci hostitelské organizaci za možnost zúčastnit se jejich projektu, Toleovi za perfektné připravený projekt, ubytovaní, jídlo a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru. Zároveň také české organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové.

Ondřej Hrdý

Možná se ti bude líbit