Participation for Inclusion – Arménie

single-image

Termín konání: 8.-16. červenec 2016

Místo konání: Aghveran, Arménie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Aneta Marková, Marie Kolářová

Účastnící se země: ČR, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko, Portugalsko, Španělsko, Ukrajina, Rumunsko, Polsko, Německo, Arménie

Hostitelská organizace: International Center for Intercultural Research, Learning and Dialogue

Report z projektu:

Tréninkový kurz Participation for Inclusion hostila organizace ICIRLD v poklidném podhorském středisku Aghveran Park Resort asi hodinu cesty severně od Jerevanu, kam nás organizátoři dopravili hned po příletu do hlavního města 8. července v pozdních večerních hodinách.

Projekt, jak stojí v samotném názvu, byl zaměřen na inkluzi účastníků během pořádání projektů pod hlavičkou Eramsmus + a zvýšení iniciativy a proaktivity zúčastněných. V tomto duchu se tedy nesl i celý projekt a přestože byl připraven formální plán obsahu jednotlivých dnů a částí školení, byl vyčleněn i velký prostor na iniciativu vycházející od účastníků samotných.

První den po seznámení se s okolím hostícího resortu, byl představem podrobný program a především již výše zmiňovaný prostor pro podněty a vsuvky do obsahu a jednotlicých činností projektu. Této možnosti využili především zkušenější účastníci aktivně pracující v domácích organizacích s několikaletou zkušeností v dané problematice, kteří se ujali vedení vlastních workshopů či prezentace zajímavých projektů v průběhu následujícího týdne.

Součástí programu školení samotného bylo shrnout klíčová fakta a informace o projektech Eramsus+ – podmínky, náležitosti, rizika, možnosti, zkušenosti a výhledy, dále prezentace přítomných zastoupených neziskových organizací a jejich činnosti, obeznámení se s problematikou lokálních komunit, jejich specifik a vlivů na společenské dění, rozvoj dovedností pro zvýšení inkluze a zapojení účastníků při pořádání projektů, praktické rady pro aktivní generování nápadů, hodnocení a zapojení se relevantích stran a partnerů při obnobných projektech.

Školení bylo proloženo dvěma výlety – ten první se konal v půlce týdenního pobytu do Jerevanu a byl to skvělý výlet, kdy si všichni účasntníci odpočinuli od náročných lekcí, které vyžadovaly soustředění, a dal nám možnost prozkoumat město plné historie a exotické kultury. Jerevan je město s moderním uměním na každém kroku, stejně tak velkým výčtem náboženských památek a živého společenského dění v ulicích.

Druhý výlet byl do vysokohorského pravoslavného klášteru Sevanu a ke stejnojmenému jezeru, který nám dalo příležitost vidět nejen nádhernou část Arménské krajiny, ale také fyzicky si odpočinout a vykoupat se v jedné z nejčistších arménských vod – Sevanském jezeře.

Díky velmi intezivnímu programu a spoustě společných aktivit se všichni účastníci za krátkou dobu  dobře poznali a závěr školení tak probíhal ve familiérním duchu – cíle projektu tak byly naplněny nejen z formální části osvojením si nových kompetencí zvýšení participace účastníků při pořádání projektů (podněty k užívaní nových metod a postupů) či prohloubení znalostí v tématice organizování projektů pro mobilitu mládeže (možnosti financování neziskových aktivit), ale také díky neformálnímu aspektu navazování nejen okamžitých přátelství, ale upřímě věřím, že i cenných profesních kontaktů a budoucích spoluprácí!

Arménie v nás zanechala nádherné dojmy.

 

Marie Kolářová

Možná se ti bude líbit