ARTivism in Action: Creativity for Change — Slovensko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 9.—15. červen 2025

Místo konání: Hrnčiarovce nad Parnou, Trnava, Slovensko

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Európsky Dialóg

Účastnící se země: Slovensko, Polsko, ČR, Itálie, Bulharsko, Arménie, Severní Makedonie

Report z projektu:

Slovenská organizace Európsky Dialóg vytvořila projekt týkající se aktivismu a umění a toho, jak se tyto dvě oblasti propojují. V následujících pěti dnech jsme měli spoustu aktivit a tréninků. Na můj vkus až příliš, ale zároveň bych nechtěl přijít ani o jednu. Mezi jednotlivými aktivitami bylo klasické stravování – snídaně, oběd, večeře – a také dvě přestávky na kávu a svačinu.

Po příjezdu jsme se všichni postupně představili – ostatně, jak je zvykem na každém projektu. Druhý den ráno začaly aktivity. Před většinou z nich byl tzv. energizer – rozehřátí v zábavné formě. Následovala krátká přednáška o umění a aktivismu – jednoduché definování a ukázka, jak se dají propojit do pojmu artivismus, co znamená, co představuje a proč je důležitý.

V našich národních týmech jsme pak dostali za úkol vytvořit pětiminutovou prezentaci na téma: Kdo je váš národní Arivista? S druhou členkou týmu jsme společně přemýšleli a sdíleli naše úžasné, různorodé nápady. Nakonec jsme se shodli na prezentování Českého snu od Víta Klusáka.

Večer následovala interkulturní noc, kde jednotlivé státy reprezentují svou zemi a přinášejí různé produkty – od sladkostí a slaných potravin, jako jsou maso a sýry, až po ochutnávky nápojů.

Další den jsme měli přednášku a trénink na téma digitální umění a online nástroje. Dostali jsme za úkol vytvořit nějaký meme, plakát apod. Následoval trénink veřejného projevu – jak důležitá je hlasová intonace, neverbální komunikace, pohyb, artikulace, plynulost, pauzy pro zdůraznění, improvizace, zapojení publika a další techniky. Poté si dobrovolníci vyzkoušeli krátký veřejný projev na vybraná témata – jak připravený, tak improvizovaný.

Jeden z pěti dnů bylo volné  odpoledne. V ranní hodinách jsme jeli do centra Trnavy, navštívili jsme divadlo a kulturní centrum Malý Berlín. Odpoledne jsme se rozdělili podle zájmu – někteří jeli do Bratislavy, jiní navštívili hrad či zámek a ostatní zůstali v Trnavě.

V následujících dnech jsme pracovali v týmech na větším projektu zaměřeném na artivismus. Jeden tým vymyslel experiment a šel do města v dlouhých šatech s výtvarnými pomůckami – veřejnost mohla být kreativní a malovat na účastníka oblečeného v šatech. Někdo vytvořil vzdělávací video na téma globální oteplování, jiný krátký film, další namalovali obraz poukazující na lov velryb, jiní vytvořili kratší divadelní hru nebo další obraz zaměřený na diverzitu.

Já jsem byl součástí skupiny, která se rozhodla udělat video. Ale nějakým záhadným způsobem jsme nebyli schopni ho dobře strukturovat a zpracovat zajímavě na konkrétní téma. Proto jsme nakonec vytvořili video z náhodných záběrů o celém projektu a o tom, v čem spočívá síla těchto projektů – v poznávání nových lidí a kultur, v tom, o čem je život a jak ho prožít, ve vystoupení z komfortní zóny a sociální bubliny. Jak důležité je poznávání a zkoumání jiných i pro vlastní sebepoznání.

Zároveň jsem chytil kreativní vlnu a využil příležitosti vyzkoušet si poprvé sprejování. Sprejování je neodmyslitelně spjato s aktivismem a zkoušení nových věcí s otevřenou myslí je něco, co člověka posune neuvěřitelně dál.

Poslední večer jsme reflektovali celý projekt a rozloučili se. Druhý den byl odjezd. Já jsem zůstal v Bratislavě o jednu noc déle, protože jsem si užíval společnost a chtěl jsem tuto příležitost vytěžit na sto deset procent. Uvědomil jsem si, jak důležité a hodnotné tyto projekty jsou a jak mě každý jeden z nich, na kterém jsem byl, posunul.

Michal K.

Možná se ti bude líbit