ARTIZENSHIP 3 — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Timisoara, Rumunsko

Termín konání: 12.—18. září 2023

Český tým: 1 účastník (ve věku 25-30 let)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.  

Odesláním přihlášky na tento projekt souhlasíte s tím, že v případě účasti vaší osoby na tomto projektu se zavazujete zaplatit účastnický poplatek na účet EYCB ve výši 950,-.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: LINK

Popis projektu:

The main objective is to improve the quality of working the field of youth and theatre to improve the employability of artists, youth workers, trainers and young people.

Artizenship3 is developed in cooperation with Timis County Youth Foundation (FITT), an umbrella organization for youth NGOs in the west part of Romania. Whit 33 Youth NGO members and 26 years old FITT is the most important and old youth NGO in this part of the country.

Theme and methodology:

The themes of the project are light and citizenship. We will use non-formal education methodology which will facilitate the development and acquisition of new skills, competences and thus contribute to personal and professional development. The course will combine a wide range of methods coming from physical theatre. The course will be based on experiential learning. The course will be eminently practical but brief inputs will set the framework in different moments across the learning process. The course will culminate in a public event. The main trainer will be Emanuele Nargi (INCA, Spain)

DISCLAIMER: Some of the activities involve physical contact in the respect of the participants, specifically during the energizers, team building, physical theatre and dance. If functional physical contact during the activities is not accepted, this project might not be right for you 🙂

Participants‘ profile:

The participants we are looking for must be socially engaged and having the following characteristics:

  • have experience in contemporary forms of theatre, physical theatre and/or music and/or dance no age limits,
  • preferably 25-30 years old
  • fluent in English as a working language (being able to understand and communicate in English for the entire project)
  • being interested to lead training sessions and being engaged to some local organizations.

About the venue: By designating Timisoara with the title of European Capital of Culture for the year 2023, the city shaped its objectives, focusing on the people’s influence on the community in which they live. Thus, the Romanian city aims to become a city where cultural excellence prevails, providing citizens with the confidence that through involvement and participation, will be able to produce significant changes in Timișoara. Artizenship3 wants to contribute to this process by organizing a training course open to European participants active in the field of youth activist and culture. The slogan of Timisoara 2023 is Shine your light! https://timisoara2023.eu/en/about/

Objectives:

The objective is to provide participants with a framework of practices to make an experience in a European context and to develop their ability to create a small workshop to be implemented in Timisoara. The activities will promote intercultural dialogue and participation and stimulate the creation of new projects with young people.

Možná se ti bude líbit