Back to the Streets — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 12.—21. srpen 2022

Místo konání: Gelos, Francie

Počet členů v národním týmu: 3 účastníci (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Přihlašování bylo uzavřeno 26. června. Můžete se hlásit jako náhradníci

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Francie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Association La Villa

Popis projektu:

BACK TO THE STREETS: RECREATING CONNECTION IN THE SOCIAL SPACE

The last couple of years have had a big negative influence on people’s mental wellbeing and especially, the one of youngsters. Frustrations push youngsters to more radical ideas and behaviour and unity, acceptance and inclusion within the EU is suffering. In order to promote and maintain a constructive society in which difference is accepted, we see the need to reconcile people by creating a safe space for debate and organise activities that influence positively one’s wellbeing.

There is a tradition of performing art that can provide just that: Street performance. The outside space of our cities are accessible to all but the lack of social trust stops many people from engaging in conversation with strangers despite their strong need for social interactions.

The goal of street performing is to capture the attention of a crowd and break the barriers between individuals in order to create a social event in which people are involved, that is interesting, entertaining, make people reflect or discuss, laugh, express themselves…

The goal of this training course is to teach youth worker a combination of social theatre and circus pedagogy activities applicable to the public space. Our project objective is to teach youth workers the codes, methods and practices of street performing (theatre and circus) as a tool of social engagement. The idea is that youth worker will be able to facilitate the creation of street events with youngsters, giving them the opportunity to express themselves, create dialogue with others, recreate social bonds…

We want to enhance the capacity of youth workers to support their target groups by:

  • Developing new pedagogical competences in street event, project management and animation techniques that enable them to offer activities and programs that better respond to the needs of individuals and address the needs of the disadvantaged.
  • Giving them an opportunity to exchange good practices on inclusion and diversity
  • Giving them methods to empower their youngsters to actively participate in their own learning process.
  • Developing their creativity

Participants Profile:

The training course will take place in Gelos, France, from 12th to 21st of August 2022 and it will bring together a group of 24 young people from 10 partner countries. The project is targeting youth workers, trainers, coordinators and facilitators from all fields of non-formal education who are motivated to learn about street performance.

We are looking for youth workers/youth leaders who are over the age of 18 with a good level of English, who will be willing and committed to participate actively in ALL sessions (about 8 hours a day):

• All participants HAVE TO BE OVER 18 YEARS OLD and HAVE RESIDENCY IN THE SENDING COUNTRY.
• There should be a gender balance; half of the participants should be male and half should be female.
• All participants should speak and understand English.
• Participants should already be involved in youth work or be motivated to get involved with it.
• Participants should be interested in making follow up international projects.

Možná se ti bude líbit