GRIN: Green Influencers — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Masseria La Fiorita, Matera, Itálie

Termín konání: 12.—20. duben 2023

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Itálie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Link Youth Organisation

Popis projektu:

GRIN stands for Green Influencers, people who want to influence positively their surrounding through sharing green best practices in person and on online platforms. With this Youth Exchange we want to gather young people from Italy, Spain, Greece, Portugal, and France to share and talk about topics related to environmental sustainability and raise their ability to act as active green citizens

This Youth Exchange was born on the wish of Associazione Link who is active in citizenship processes since 20 years, and aiming to contribute in the fight against climate change with the encouragement of young people on the field.

We aim to unite European young people who have in common the objective to activate concrete actions for the protection of the environment, sharing knowledge and passion. Instead they will gain capacities in social media and communication through online radio, taking also inspiration of the materials realized through the KA2 project Green Influencers and the Youth Participation project GRIN.

Why join this Youth Exchange?

 • learn about environmental education and how to become an activist
 • gain social media skills, learn how to make a podcast and gain digital skills
 • get friends from different EU countries speak in English,
 • learn about cultures and teach about your own culture
 • learn about italian culture, food and life style
 • experience life on an organic farm
 • share community life
 • smile and have fun!

Participants‘ profile:

 • Each national team will be represented by a gender balanced group of 5 young people (18-25 years) and one leader (20+).
 • The participants involved should be interested in the topic of environmental education and they should wish to become an active citizen who want to promote sustainability to their peers, being interested in social media and communication as a tool
 • Young people with fewer opportunities are more than welcome!

Home preparation for each national team:

 • Each national group needs to prepare a workshop (1,5h) about a topic which they will be assigned to: Air and Pollution, Earth and Food production, Wind and Energy production, Waste management and Radio as a tool for citizenship. For example: Water – the Italian Team will explain you, through a city visit, on how the ancient water collection system worked and how still today it is activate.

Možná se ti bude líbit