Biohacking: Step 1 — Estonsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Pärnu, Estonsko

Termín konání výměny mládeže: 22.—30. duben 2023

Český tým: Tomáš Kantor (GL), Vojtěch Bystřický, Jonáš Pejcha, Dorota Sobotková, Nicol Kovaříková, Tereza Krausová

Přečtete info-pack

Hostitelská organizace: NYH

Report z projektu:

Projekt výměny mládeže v rámci programu Erasmus+ s názvem Biohacking: Step 1 se konal od 22. dubna do 30. dubna 2023 v estonské vesnici Paikuse, která leží poblíž přímořského města Pärnu.

Jak už název projektu napovídá, hlavním tématem projektu byl biohacking, jde o relativně moderní fenomén, který by se velice stručně dalo popsat jako snahu žít zdravě. V rámci tohoto tématu jsme tedy probírali témata jako jsou zdravá strava, nebo mentální a fyzické zdraví. Zároveň jsme diskutovali o tom, z jakých zdrojů v rámci biohackingu čerpat a byla v tomto kontextu zdůrazněna důležitost kritického myšlení. Mimo to jsme téměř každý den podnikali i různé sportovní aktivity, které s tématem souvisely, a tak jsme si mohli vyzkoušet například jógu, bojová umění, či zumbu.

 Vyzdvihnout musím především výbornou práci organizátorek, které skvěle rozvrhly aktivity tohoto týdne, a pomocí seznamovacích a teambuildingových aktivit z prvního dne pomohly náš kolektiv velice rychle stmelit. Zároveň byly velice milé a otevřené, čímž nastavily skvělý příklad všem účastníkům projektu.

Mimo naši českou skupinu zde byly i národní týmy z Portugalska, Itálie, Řecka a Estonska. Každý z těchto týmů měl za úkol udělat „session“ k předem zadanému tématu, v případě českého týmu to bylo téma Biohacking Externally, ke kterému jsme udělali prezentaci interaktivní a zábavnou formou. Kromě toho, jak už u projektů Erasmus+ bývá ve zvyku, jsme svou zemi prezentovali v rámci „Intercultural Evening“, kdy jsme účastníkům z jiných zemí dali ochutnat různých českých sýrů, uzenin, sladkostí a nápojů. Stejně tak jsme i my měli šanci vyzkoušet pokrmy z jiných států. Kromě toho jsme jim také předvedli české tance jako polku, či valčík.

Mezi mé osobní nejlepší zážitky bych zařadil ranní koupání v ledovém Baltském moři, svou první životní příležitost vyzkoušet si saunu, a hlavně příjemné večery tohoto projektu, které jsem měl tu příležitost strávit ve společnosti nezapomenutelných lidí, se kterými jsme si po pouhém týdnu připadali jako jedna velká rodina.

Tímto bych chtěl z celého srdce poděkovat jak estonským organizátorům tohoto projektu, tak organizaci EYCB za poskytnutí této jedinečné a obohacující příležitosti. Zároveň můj dík patří i všem účastníkům jak z českého týmu, tak i ze zahraničí, protože právě oni učinili tento projekt nezapomenutelným.

Vojtěch Bystřický

Možná se ti bude líbit