Biohacking: Step 1 — Estonsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Pärnu, Estonsko

Termín konání výměny mládeže: 22.—30. duben 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18—26 let) + 1 group leader (ve věku 18+) 

Samotné výměně mládeže bude předcházet online přípravné předprojektové setkání group leaderů národních skupin. Termín konání bude domluven po dohodě s jednotlivými group leadery. 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen fobčanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si samotní organizátoři budou vybírat účastnický poplatek ve výši €20/účastník.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Estonska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: NYH

Popis projektu:

Everyone has heard about hacking video games, smartphones or computers, but what about hacking your own body? “BioHacking: Step 1” Youth Exchange idea comes from the desire to improve the body capacities using all-known methods. You probably heard that doing yoga is really healthy and if you wish to bring balance to your mental state, you should start practising it. Or what everyone around says about the influence of food on your body. But do you know why it’s important?

We invite you to delve into the scientific part of this story to bring more understanding to how our daily routine affects our body and mind. By knowing the consequences of your habits, you will be able to get more motivated to make some changes in your life. Most BioHacking techniques are backed up by strong scientific evidence and long thorough research. Only such practices will be introduced to participants throughout this youth exchange. By practising different mindful techniques, young people will have the opportunity to develop useful skills that would allow them to have better performance in various fields as well as learn ways to be more productive and balance out mental, phycological and physical aspects.

By the end of the youth exchange, the participants will be more aware of their physiological state and be equipped with knowledge regarding the first steps of BioHacking, which will allow them to proceed and dig deeper into the topic in the future

OBJECTIVES
1. To explore the principle of BioHacking from three different perspectives: physical activity, nutrition, and mental health.
2. To show in practice various mindful techniques to improve the abilities and stability of our minds and bodies.
3. To equip participants with tips on how they can implement BioHacking on a daily basis.
4. To empower young people and youth leaders to share knowledge with more people and equip them with tools to increase confidence and performance and focus on self-improvement.
5. To analyse the learning achievements and recognise learning progress in BioHacking tools.

TARGET GROUP
● young people from 18 until 26 years old (no limit for group leader)
● young people interested in BioHacking and in finding ways to improve their productivity and performance
● young people that are passionate about working on themselves and finding a balance between the physical and mental aspects of their lives

Profile of the leader: 18+ years old (no upper age limit), youth worker/youth leader The persons joining the APV must be the same person coming to the youth exchange as a leader! (OBLIGATORY!!!)

Možná se ti bude líbit