BOLD – Building Opportunities for Leadership and Development – Estonsko

single-image

Termín konání: 8.-16. červen 2015

Místo konání: Tallinn, Estonsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníky: Laura Lukáčová, Nikola Hájková, Dávid Drexler, Petr Hlubina

Hostitelská/pořádající organizaceEsindus

Report z projektu:

Začátkem června jsme se společně s Nikolou, Laurou a Davidem vydali na TC (Training Course) do hlavního města Estonska, do Tallinnu. Téma projektu bylo BOLD – Building Opportunities for Leadership and Development. Což – přiznejme si na rovinu – je velmi obecné pojmenování pro týdenní kurz. V průběhu každého další dne na místě se však ukázalo, že hlavním cílem bylo naučit nás tvořit a podávat žádosti na obdobné evropské projekty, ať už typu youth exchange nebo training course. V tomto ohledu kurz splnil své cíle na jedničku. Můžu s čistým svědomím potvrdit, že jsme byli velmi podrobně seznámeni s celkovou problematikou a celým podhoubím světa podávání evropských projektu a, že jsme si také v týmech vyzkoušeli to, jak jednotlivé dílčí části reálně navrhnout.

Do Tallinnu jsem letěl poprvé. Naplánoval jsem si proto přílet o pár dní dříve, abych měl před začátkem kurzu ještě dostatek prostoru pro bloudění a poznávání nového místa, lidí a estonsky specifické kultury. A bylo to to nejlepší, co jsem mohl udělat. Téměř celé Estonsko je pokryto wifi zdarma, tedy stačí opravdu jen přiletět, svést se autobusem z letiště do centra a až tam si pohodlně na telefonu zabookovat hostel nebo vykomunikovat couchsurfing. V tomto ročním období jsme tam po celou dobu v podstatě neměli tmu. Ano, mezi půlnocí a druhou hodinou ranní bylo relativně šero. A ano, slunce každý den vyšlo a zapadlo, ale pocitově je tam prostě non-stop světlo a většinu dní jsme měli krásné, jasné počasí. A Estonských tropických 20°C což ve spojení silného studeného větru od moře je na červen pořádná kosa. Spíše než kraťasy jsme nosili svetry a bundy.

Samotný program začínal v pondělí večer, první společné seznamovací kolečko bylo, po našem ubytování v nedalekém hotelu, v univerzitní kavárně. V areálu Tallinnské univerzity také proběhl téměř celý program našeho kurzu. Co vám o tom budu jen povídat.. Sešli jsme se jako osobnostně opravdu velmi pestrá skupina. Italové, kteří mluví plynně anglicky, dokonce Španělé, kteří mluvili plynně anglicky, dva učitelé z Litvy, dva jejich skoro studenti :D, Slovinci, Chorvati a my. Většina dní probíhala dle podobného scénáře. Tedy ráno společná snídaně, dopoledne workshopy nebo osobnostně rozvojové aktivity, společný oběd, po obědě klidnější, spíše přednáškově laděný blok a v podvečer opět workshopy. Společnou večeři následovaly intercultural evenings, poklidná zábava a poznávání se v prostorách univerzitní kavárny. Mimo to jsme společně jednou zcela spontánně a spíše náhodně objevovali město a plnili bláznivé úkoly, jednou nás provedla krásná vysoká blonďatá modrooká Estonka – kamarádka naší hostitelky. Někteří z nás vyrazili v průběhu volnějšího sobotního programu na jednodenní návštěvu Helsinek, zatímco jiní dospávali obrovský spánkový deficit způsobený především tím, že Estonsko jednoduše přes léto není zemí zapadajicího slunce.

Enelinn Paas – prezidentka místní studentské organizace a hlavní organizátorka akce nás pohostila na jedničku, všechno bylo perfektní. Naše skupina, trenéři, jídlo, ubytování a v neposlední řadě i to počasí. Za mě hodnotím 5/5 bodů a srdečně doporučuji!

Petr Hlubina

Možná se ti bude líbit