Changing Views – Slovinsko

single-image

Termín konání: 20.-27. srpen 2016

Místo konání: Celje, Slovinsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack & rozpis denních aktivit

Účastnící se země: ČR, Slovinsko, Itálie, Chorvatsko, Rumunsko

Účastníci: Sharon Shlangman, Michala Nešetřilová, Lucie Spěváková, Marek Chrascina, Jan Farkaš, Adam Gaura

Group leader: Jana Pýchová

Hostitelská organizace: Celjski mladinski center, javni zavod za mladinsko kulturo, izobraževanje, informiranje in šport (MCC)

Popis projektu:

Jednoho večera, konkrétně 19. 8. 2016, se naše skupinka vydala nočním busem z Prahy a Brna do Mariboru. V pět hodin ráno jsme dorazili na nádraží, kde jsme obhlídli situaci a započal teambuilding – nevyspalí a unavení se rozhodnout, kam dál. Všechno jsme vyřešili, prohlídli si centrum Mariboru a navázali kontakt s přátelskými místními obyvateli. Následoval vlak do Celje a zasloužený spánek v úplně super MCC hostelu.
 
Druhý den jsme se již poznali s ostatními účastníky projektu za pomoci krátkých her. Od začátku panovala přátelská atmosféra, a to jak mezi účastníky, tak i usměvavými organizátory. Následovala komentovaná procházka po Celje, výlet do muzea a večer všemi očekávaný intercultural evening, který jsme si moc užili.
 
V dalších dnech jsme se bavili o stereotypech, které jsou typické pro jednotlivé země, o sociálních médiích a jak je používat, či jak napsat článek do novin, který zaujme. Své postřehy nám sdělila i jedna reportérka, se kterou organizátoři domluvili schůzku. Také nás navštívila starší paní – ekonomická migrantka ze Srbska, které již natrvalo žije ve Slovinsku. Vyprávěla o tom, jaké bylo jet do úplně nové země a jaký nyní žije život.
 
Myslím, že jedny z nejlepších bodů pobytu byly výlety na Celjský hrad a Šmartinsko jezero. Na hradě jsme točili video ála muzikál ze středověku a na jezeře jsme si mohli zkusit paddle boarding, kajak či kanoe.
 
Hlavním výstupem našich aktivit byly noviny na téma migrační krize, které jsme zaplnili námi psanými články, interviews a postřehy. Pro získání materiálů ke psaní jsme dělali např. rozhovory s místními či rozdávali free hugs.

 

Myslím, že jsme si projekt všichni moc užili a tímto děkujeme za zprostředkování EYCB a organizátorům ze Slovinska Sonje a Tademu.

 

Jana Pýchová

Možná se ti bude líbit