Clear Skies Clear Minds — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Pákozd, Maďarsko

Termín konání: 8.—16. říjen 2023

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Youth of Europe Association

Popis projektu:

Climate change is already upon us, and it puts not only a huge burden on nature but also on our mental health. 60% of young people aged 16 to 25 are very or extremely worried about the expected consequences of the global climate crisis, and 45% report that this feeling strongly affects their daily lives, according to a recent international study published in the Lancet Planetary Health journal. It’s no coincidence: the game is on for the current generation growing up. They feel that adults and decision-makers have let them down. According to researchers, chronic stress caused by climate change significantly increases the risk of mental and physical health problems among young people. They believe that governments‘ inability to act on climate change is a major contributor to this issue. 

OBJECTIVES

  • Highlighting Climate Change Impact: The text aims to emphasize that climate change is already having significant effects, not only on nature but also on mental health.
  • Addressing Youth Concerns: The text seeks to bring attention to the fact that a significant portion (60%) of young people aged 16 to 25 are deeply concerned about the consequences of the global climate crisis.
  • Linking Climate Concerns to Daily Lives: The text indicates that climate-related worries strongly impact the daily lives of young individuals, with 45% reporting that these concerns affect them significantly.
  • Recognizing Generational Burden: The text points out that the current generation feels burdened by the responsibility of dealing with the consequences of climate change due to perceived inaction from adults and decision-makers.
  • Identifying Mental Health Risks: The text highlights the potential risks of chronic stress caused by climate change, leading to increased mental and physical health issues among young people.
  • Critiquing Government Action: The text suggests that the inability of governments to effectively address climate change is contributing significantly to the mental health challenges faced by young people.

Možná se ti bude líbit