Clear Skies Clear Minds — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Pákozd, Maďarsko

Termín konání: 8.—16. říjen 2023

Český tým: 2 účastníci 

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Youth of Europe Association

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem Clear Skies Clear Minds se konal ve dnech 8. – 16. 10. 2023 a to v malé vesničce Pákozd nedaleko města Székesfehérvár v Maďarsku. Projektu se zúčastnilo celkem jedenáct států a to Maďarsko, Česká republika, Francie, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Nizozemsko, Kypr, Malta a Estonsko. Celý program doprovázeli organizátoři z organizace Európa Ifjúsága Egyesület. Všichni byli velmi milí a vytvořili pro nás příjemnou atmosféru.

Tématem našeho projektu byla klimatická změna a úzkost spojená sní. Během našeho pobytu jsme se dozvěděli nové informace a fakta o klimatické změně. Naučili jsme se jak ovládat naši úzkost a případně jak pomoci někomu jinému v tísni.

Během prvního dne jsme se s ostatními trochu poznali a vysvětlili si, co vlastně budeme celý týden dělat. Následující den jsme provedli neobyčejný teambuilding, a to na vlnách jezera Velence! Společné pádlování na kanoích nás velmi rychle a efektivně spojilo.

Další dny jsme se už více zajímali o naše téma a zároveň o rozvoj našeho vystupování. Dozvěděli jsme se jakou zanecháváme uhlíkovou stopu a jak tomu můžeme zamezit. Z vyprávění ostatních účastníků jsme se dozvěděli jaké jsou klimatické problémy v jejich státě a jak to oni sami vnímají na svých životech. Bylo velmi zajímavé slyšet to od lidí, co tam opravdu žijí, mnohé reality byly odlišné od těch, které se můžeme dozvědět skrze televizi nebo jiná média.

Naše mentální stránka byla ale během projektu také povýšena. Náš hlavní coach Richie se staral jak o naše pohodlí fyzické, tak i o to mentální. Provedl nás základními rozdíly mezi strachem a úzkostí a vysvětlil možné podněty. Následně jsme procvičovali různé meditace. Skupinové nebo samostatné. Tato zkušenost mi otevřela oči a pomohla mi uvědomit si z čeho pramení moje vlastní úzkost a jak ji překonat.

Tři večery byly věnované interkulturním večerům, ten maďarský byl nezapomenutelný. hostící stát si pro nás připravil překvapení, které nám rozproudilo krev v žilách. Nebudu ale vyzrazovat, co to bylo. Mohu jen říct, že jsem nic takového nečekala a mým uším se to velmi líbilo.

Během celého projektu jsme také v malých skupinách vytvářeli náš osobní projekt. Cílem bylo vytvořit něco, co by se mohlo rozšiřovat dál. Na vytvoření jsme měli tři dny a předposlední den jsme projekty odprezentovali zbylým skupinám. Čirou náhodou všechny skupiny vytvořili deskové hry, určené starším dětem k rozvoji tématu klimatická změna.

Celých devět dní jsme nebyli jen v našem ubytování, ale zamířili jsme také do blízkého města Székesfehérvár. Kde jsme skrze FlashMob upozornili obyvatele o klimatické změně a měli i volný čas na prozkoumání památek a krás města.

Tréninkový kurz mě mnoho naučil a odnesla jsem si z něj nové poznatky, ale i nové přátele. Vřele ho doporučuji všem, co se zajímají o naši planetu a chtějí něco změnit a pomoci, ale třeba neví jak nebo si nejsou jistí svými činy.

Eliška

Možná se ti bude líbit