Through the Colours of the Oppressed — Nizozemí

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Ommen, Nizozemí

Časová osa tohoto tréninkového kurzu:

  1. Online assignments,
  2. Seminář: 3.—12. červenec 2024, Ommen, Nizozemí,
  3. Zorganizování místních aktivit (v ČR):  v termínu od července do září. 
  4. Follow Up (Check-in Online meeting) – koncem října 2024.

Český tým: 3 účastníci (ve věku 20+)

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Synchro Foundation

Report z projektu:

První dva týdny letních prázdnin 2024 pro mě budou nezapomenutelné! Měla jsem možnost účastnit se projektu „Through the Colours of the Oppressed“ v nizozemském Ommenu. Jednalo se o desetidenní projekt zaměřený na techniky divadla utlačovaných, který probíhal v malebném městečku Ommen v rezidenci Olde Vechte.

Projektu se zúčastnilo 30 úžasných účastníků z 11 zemí. Pro vás, kteří divadlo utlačovaných neznáte, jedná se o interaktivní divadelní metodu vyvinutou Augustem Boalem. Tato metoda využívá divadlo jako nástroj pro sociální a politickou změnu, umožňuje účastníkům zkoumat a vyjadřovat své zkušenosti s útlakem a hledat možná řešení v bezpečném a podpůrném prostředí. V rámci tohoto projektu jsme se učili, jak s nástroji divadla utlačovaných pracovat a jak je využít ve svých komunitách.

První den jsme s českým týmem dorazili jako první. Vybrali jsme si pokoj, který jsme později sdíleli s týmem ze Severní Makedonie. První den byl hlavně seznamovací – postupně přijížděli další účastníci z ostatních zemí, a my jsme mezitím měli možnost prozkoumat krásnou budovu Olde Vechte a okolí Ommenu. Den jsme zakončili večeří a s velkými očekáváními, co nám následující dny přinesou šli spát.

Druhý den na nás čekal nabitý program. Po bohaté snídani jsme se odebrali do taneční místnosti, kde jsme projekt začali krátkými aktivitami, které nám pomohly se mezi sebou lépe seznámit a více se poznat. Společně jsme si vytvořili pravidla, která chceme na projektu dodržovat, rozdělili se do skupin a vyzkoušeli si první prvky divadla utlačovaných. Naše dny měly podobnou strukturu: program začínal po snídani v 10 hodin ráno a s krátkými přestávkami pokračoval až do 13 hodin, kdy nás čekal výborný oběd od úžasných kuchařů. Program pokračoval od 15 hodin a končil v 18:30, kdy jsme se opět všichni společně odebrali na večeři. První den jsme byli také rozděleni do skupinek nazývaných „Trupés“, které zajišťovaly úklid a pořádek. Každá skupinka měla na starosti určitou činnost v průběhu dne. V těchto „Trupés“ jsme také reflektovali naše aktivity na konci každého dne. Od 20 hodin jsme měli možnost navrhnout večerní dobrovolné aktivity v rámci „hosting matrixu“. Měli jsme tak možnost zúčastnit se krátkých workshopů od ostatních účastníků. Po úvodních formalitách, seznamování a určení pravidel jsme se třetí den mohli plně ponořit do náplně tréninku a učit se o divadle utlačovaných.

Od třetího dne jsme se zaměřili na výuku, která probíhala interaktivně a převážně formou diskuzí s následnými praktickými ukázkami. Po každém výukovém bloku následovala vlastní praktická část, kdy jsme si danou techniku mohli vyzkoušet a osvojit. V odpoledních hodinách jsme se zaměřili na „image theatre“ a projevování emocí a útlaku pomocí vlastních těl. Čtvrtý den jsme se více zaměřili na „forum theatre“. Po krátkém teoretickém úvodu a diskuzi jsme byli rozděleni do skupinek, ve kterých jsme vymysleli téma a nacvičili vlastní divadlo fórum, které jsme si druhý den navzájem zahráli.

Pátý den byl odpočinkový. Ráno nás čekala představení a následně delší společná diskuze, ve které jsme mohli reflektovat naše pocity a dojmy z hotových děl i z procesu tvorby. Po debriefingu následoval oběd a odpočinkové odpoledne, které jsme nazvali „me time“. Strávila jsem krásné odpoledne v nedalekém městě Zwolle s dalšími účastníky.

Šestý den jsme začali „open sharing“, kde jsme diskutovali o tom, jak se nám na projektu zatím líbí, co funguje a co ne. Sdíleli jsem si naše zážitky z „me time“ dne a postupně se zase dostávali do vzdělávací nálady, jelikož dalším tématem, které jsem probírali bylo „newspaper theatre“. Tato metoda používá noviny, články a zprávy jako základní materiál pro divadelní představení. Cílem je rozkrýt skryté významy, odhalit ideologické podtexty a zpochybnit předkládané informace. Od organizátorů jsme dostali potřebné vědomosti jak s tímto nástrojem pracovat, následně jsem pomocí dalších technik byli rozděleni do nových týmu a zbytek dne jsem pracovali na našem vystoupení. Sedmý den jsme se zaměřili na dokončení našich divadelních představení, dolaďovali poslední detaily a připravovali se na velkolepá představení. V odpoledních aktivitách jsem se již věnovali reflexím a společné diskuzi ohledně toho co za nás fungovalo a co naopak nefungovalo.

Poslední den jsme pokračovali v uzavírání a rekapitulaci našeho projektu. Věnovali jsme se reflexi toho, co jsme se naučili, a probrali také potřebné formality ohledně ukončení projektu, aktivit v našich komunitách a administrativních záležitostí. Organizátoři nám odkryli výukové metody, které během týdne používali k vytvoření lepší atmosféry a práci s námi jakožto účastníky. Toto odhalení bylo velmi přínosné, protože jsem se měla možnost naučit spoustu nových technik, jak pracovat se skupinou i z vlastní zkušenosti, a lépe jsem si uvědomila, co funguje a co nemusí.

Celkově hodnotím tento projekt jako úžasný a nesmírně obohacující. Naučila jsem se nové techniky, získala nové přátele z celé Evropy a měla možnost reflektovat své zkušenosti. Jsem vděčná, že jsem se mohla zúčastnit tohoto projektu, který mi poskytl nové znalosti a dovednosti, které budu moci využít ve své komunitě. Tento zážitek mi otevřel nové obzory a dal mi mnoho inspirace pro budoucí práci.

Marcela T.

Možná se ti bude líbit