Think It, Make It — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Daugavpils, Lotyšsko

Termín konání: 18.—27. srpen 2023

Český tým: 3 účastníci

Hostitelská organizace: Turisma klubs „Sniegpulkstenite“

Report z projektu:

Díky podpoře Evropské unie a organizace EYCB se nám, třem účastníkům z Česka, poštěstilo dostat na osmidenní tréninkový kurz v lotyšském Daugavpils s názvem Think it, Make it (TIMI). Projekt, který se uskutečnil v srpnu roku 2023 byl zaměřený převážně na digitální technologie, jejich specifikace a využití při práci s mládeží. Pomocí neformálního učení jsme se spolu s dvaceti účastníky z dalších šesti zemí vzdělávali, jak zacházet například s 3D tiskárnou, laserovou řezačkou a vakuovou formovačkou. Ubytováni jsme byli na pokojích po 3 – 4 lidech. Snídaně a svačiny ke kávě jsme si připravovali na místě a na obědy a večeře jsme chodili do jídelny. Celým projektem nás provázela Noa ze Španělska a Andrejs z Lotyšska. 

První den byl ve znamení seznamování se s prostředím a lidmi. Město Daugavpils jsem poznali díky hře, při které jsme poskládali mapu se zajímavými místy, které jsme museli během 2 hodin najít a vyfotit se u nich. Odpoledne jsme hráli seznamovací hry a vytvořili plakát se vším, na čem jsme se jako skupina dohodli. 

Nejzajímavější byly pro nás workshopy ohledně 3D tisku a práce s laserem, kde jsme si mohli navrhnout a vytvořit vlastní design. Rozděleni jsme byli na začátečníky a pokročilé. Ale než jsme se mohli dát do praktické výroby, nejprve jsme probrali různé možnosti těchto technologií a jak s nimi bezpečně zacházet. Také proběhly prezentace každé zúčastněné země o tom, jak to vypadá s digitální výrobou například ve školách atd. 

V druhé polovině TIMI byl vyhlášen 24hodinový „makeathon“. Rozděleni jsme byli do 5 týmů po čtyřech a za úkol jsme měli vyrobit prototyp našeho návrhu pod časovým tlakem. Všechny týmy nakonec úspěšně prezentovaly své projekty. Vznikla například pomůcka pro učení biologie, karetní hra a další.

Také jsme měli volný den na další prozkoumávání okolí, které zahrnovalo například ZOO, pevnost nebo výlet k jezeru. Během celého projektu jsme hráli nejrůznější hry, pracovali ve skupinách, bavili se o Youthpassu a neformálním učení. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí nejen o technologiích ale také o kultuře a životě v jiných zemích. To nám přibližovaly takzvané „culture nights“, kde se prezentuje konkrétní země, ochutnává se jídlo a hraje kvíz. Osm dní uteklo jako voda a loučení nebylo jednoduché. Myslím si, že všichni budeme na tento projekt rádi vzpomínat. 

Gabriela W.


Ukončením projektu Think It, Make It v Lotyšsku to nekončilo. Všechny týmy, které se projektu účastnily, měly po návratu za úkol uspořádat propagační akci ve své zemi. Český tým si zvolil předat své znalosti na workshopu pro děti, který se uskutečnil 20. září v Základní škole Bratčice u Brna.

Během dvou hodin se u nás vystřídaly dvě skupinky dětí, mladší (1. a 2. třída) a starší (3. až 5. třída). Pomocí interaktivní prezentace jsme představili 3D tisk a práci s laserem. V Bratčicích na škole mají svou vlastní 3D tiskárnu, což nám značně pomohlo ve vysvětlování. Dětem jsme přinesly různé ukázky toho, co všechno se dá na takových strojích vyrobit.

Po teoretickém úvodu následoval tvořivý workshop. Na laseru jsme z kartonu vyřezali nejrůznější hračky. Většinou šlo o zvířata jako jednorožec, žralok a dinosaurus, která si studenti nabarvili a poskládali. Workshop byl velice úspěšný a myslím si, že v některých se nám povedlo vzbudit zájem o digitální výrobu.

Gabriela

Možná se ti bude líbit