Think It, Make It — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Daugavpils, Lotyšsko

Termín konání: 18.—27. srpen 2023

Český tým: 3 účastníci

Hostitelská organizace: Turisma klubs „Sniegpulkstenite“

Report z projektu:

Díky podpoře Evropské unie a organizace EYCB se nám, třem účastníkům z Česka, poštěstilo dostat na osmidenní tréninkový kurz v lotyšském Daugavpils s názvem Think it, Make it (TIMI). Projekt, který se uskutečnil v srpnu roku 2023 byl zaměřený převážně na digitální technologie, jejich specifikace a využití při práci s mládeží. Pomocí neformálního učení jsme se spolu s dvaceti účastníky z dalších šesti zemí vzdělávali, jak zacházet například s 3D tiskárnou, laserovou řezačkou a vakuovou formovačkou. Ubytováni jsme byli na pokojích po 3 – 4 lidech. Snídaně a svačiny ke kávě jsme si připravovali na místě a na obědy a večeře jsme chodili do jídelny. Celým projektem nás provázela Noa ze Španělska a Andrejs z Lotyšska. 

První den byl ve znamení seznamování se s prostředím a lidmi. Město Daugavpils jsem poznali díky hře, při které jsme poskládali mapu se zajímavými místy, které jsme museli během 2 hodin najít a vyfotit se u nich. Odpoledne jsme hráli seznamovací hry a vytvořili plakát se vším, na čem jsme se jako skupina dohodli. 

Nejzajímavější byly pro nás workshopy ohledně 3D tisku a práce s laserem, kde jsme si mohli navrhnout a vytvořit vlastní design. Rozděleni jsme byli na začátečníky a pokročilé. Ale než jsme se mohli dát do praktické výroby, nejprve jsme probrali různé možnosti těchto technologií a jak s nimi bezpečně zacházet. Také proběhly prezentace každé zúčastněné země o tom, jak to vypadá s digitální výrobou například ve školách atd. 

V druhé polovině TIMI byl vyhlášen 24hodinový „makeathon“. Rozděleni jsme byli do 5 týmů po čtyřech a za úkol jsme měli vyrobit prototyp našeho návrhu pod časovým tlakem. Všechny týmy nakonec úspěšně prezentovaly své projekty. Vznikla například pomůcka pro učení biologie, karetní hra a další.

Také jsme měli volný den na další prozkoumávání okolí, které zahrnovalo například ZOO, pevnost nebo výlet k jezeru. Během celého projektu jsme hráli nejrůznější hry, pracovali ve skupinách, bavili se o Youthpassu a neformálním učení. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí nejen o technologiích ale také o kultuře a životě v jiných zemích. To nám přibližovaly takzvané „culture nights“, kde se prezentuje konkrétní země, ochutnává se jídlo a hraje kvíz. Osm dní uteklo jako voda a loučení nebylo jednoduché. Myslím si, že všichni budeme na tento projekt rádi vzpomínat. 

Gabriela W.

Možná se ti bude líbit