Crazy for Democrazy – Itálie

single-image

Termín konání: 2.-9. prosinec 2015

Místo konání: Giovinazzo, Bari, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Jana Broulíková, Leona Kunayová, Lenka Vybíralová

Účastnící se země: Řecko, Rumunsko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Turecko, Itálie

Hostitelská organizaceEUROSUD

Report z projektu: 

Projekt Crazy for Democracy byl velmi přínosným a zajímavým zpestřením v předvánočním shonu, který v České republice nedávno nastal. Jsem moc vděčná za možnost na projekt vyjet a ráda bych se podělila o zážitky a zkušenosti, které jsme s holkama na projektu nasbíraly.

Začátek naší cesty, tedy především mojí, byl vysoce adrenalinový. Do poslední chvíle se nevědělo, kdo bude uzavírat naši tříčlennou skupinu, ale jak se později ukázalo, kombinace Leona – Lenka – Jana nebyl vůbec špatný výběr, lidsky jsme si výborně rozuměly a aktivity během projektu vzájemně doplňovaly.

Po mé 15 hodinové cestě tam, kdy jsem kvůli poruše letadla zůstala viset na letišti ihned v Bělehradě, jsem se dostala na letiště v Bari, kde mě vyzvednul organizátor z organizace EUROSUD – Adriano, který mě ihned zasvětil do toho, co se dělo první den a jak budou následující dny projektu vypadat. Program vypadal skutečně nabitý a tak i my všichni jsme byli nabití energií.

Ubytování bylo zajištěno v menším městečku Giovinazzo, přímo na pobřeží v místním františkánském klášteře. Bydleli jsme v pokojích pro 6 – 10 lidí, dělili se o sprchy a stravovali se přímo na místě. Vše probíhalo v naprostém pořádku a pohodě, společná místnost byla také v komplexu.

Dny byly dosti nabité, ani jsme neměli čas okolí pořádně prozkoumat. Ráno jsme začínali 8 – 9:30 snídaní, pak následoval první a druhý blok aktivit s přestávkou na kávu a po obědě, který probíhal mezi 13:00 a 15:00 jsme byli zaměstnání odpoledním vzdělávacím blokem.  Večeře byla kolem 19:00 a večery jsme většinou trávili společně skupinově.

Témat jsme probrali nespočet, mezi školiteli se vystřídali osoby z Belgie, Holandska, Malty a Itálie a každý nám předal svůj osobitý pohled a nadhled na danou tematiku. Ann byla velmi poutavá osoba plná elánu.  Měla v zásobě nespočet a psychologických aktivit.  Rolland from Holland nás zase uvedl do tajů a úskalí „debaty“, kdy jsme si i třetí den mohli osobně vyzkoušet, jak oficiální debata vypadá v radnici nedalekého města, kam jsme byli pozvání místní organizaci Forum dei Giovani z Corata. Také nás pozvali na luxusní oběd a my si zkusili výrobu těstovin.  Duncan z Malty zase přidal do vínku svůj neskutečně nakažlivý smysl pro humor a Adriano, Kristina a Andrea z Itálie se postarali o organizační stránku celého projektu. Zvládly to na výbornou.

O jednotlivých aktivitách je možno se dočíst v info-packu. To, co bych ráda vyzdvihla já je, že zážitky z projektu vždy dělají lidé, kteří se akce zúčastní, a my jsme si nemohli přát lepší partu. Všichni byli úžasní a vzájemně jsme se obohatily o kulturní i osobní vjemy. Mám možnost se o tyto nové poznatky v budoucnu podělit a dle mého názoru je non-formální edukace jedním z nejlepších prostředků, jak mladé vzdělávat.

Děkuji organizátorům za příležitost!

 

Jana Broulíková

Možná se ti bude líbit