Create a Better Future — Slovinsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Salovci, Slovinsko

Termín konání: 1.—11. prosinec 2022

Český tým: Lukáš Tramporta (GL), Alžběta Oswaldová, Viktorie Sodzawiczná, Karolína Hlaváčková,  Jan Knotek, Filip Churý

Prosím přečtěte si info-pack.

Hostitelská organizace: Association Connect

Report z projektu:

Dne 1.12.2022 se v malé vesnici Šalovci ve Slovinsku sešli zástupci z 6 zemí Evropské unie. Přesněji řečeno z Polska, Portugalska, Bulharska, Itálie, Slovinska a samozřejmě také České republiky. Hlavním tématem bylo sociální podnikání.

Během těchto deseti dnů jsme měli příležitost nabýt mnoho cenných zkušeností s prezentováním projektů a dozvěděli jsme se mnoho informací o sociálním podnikání.

Každý den jsme se účastnili workshopů, připravených úžasnými vedoucími ze slovinska (Maya Mecingar a Sara Ha), nebo rovnou národními týmy.

Každý den jsme hráli seznamovací hry, které velmi vedly úplné integraci všech členů projektu. Hry byly velmi kreativní a jednoduché, takže nikdo neměl problém s pochopením pravidel a vždy to byla zábava.

Workshopy vesměs obsahovaly prezentaci a interaktivní část. prezentace byly představeny vesměs všemi členy týmu a byla plná zajímavých informací. Interaktivní část si každý tým vyložil jinak.

Někteří to pojali ve smyslu řešení daného problému na daném místě. Účastníci si vylosovali zemi, našli nejzávažnější problém, kterému země musí čelit a pak najít nejlepší možný způsob řešení problému a odprezentovat nápad ostatním. Během těchto projektů byli všichni nuceni diskutovat, spolupracovat a propagovat své nápady. Být si jistým svého názoru, ale zároveň vyslechnout dotazy a návrhy jiných, hlavně aby byl problém vyřešen tím nejlepším způsobem. Tento druh workshopů byl velmi produktivní pro všechny, mládež byla nucena vyjít ze své komfortní zóny a mluvit před mnoha lidma.

Některé týmy umožnily ostatním se vcítit do kůže sociálně znevýhodněných pracovníků. Konkrétněji řečeno, příslušníci vyzkoušeli jaké to je pracovat znevýhodněný útratou sluchu, zraku či řeči.

Workshopy byly také brány formou závodů, o to kdo rychleji vyřeší určitý počet hádanek. Tyto workshopy zvýšily adrenalin v žilách soutěžících a soutěživost byla téměř hmatatelná. Vyhrál tým, který nejlépe a nejrychleji spolupracoval.

Každý večer se pořádal tzv. “National evening”, kde jsme se dozvěděli mnoho o různých kulturách. Ochutnali jsme Národní jídla a dezerty, poslouchali jsme písně a tančili národní tance.

V Šalovci toho nebylo moc k vidění, nepočítajíc krásné západy slunce a ryzí krásu venkovského života, ale přesto jsme navštívili nedaleký aquapark. V Aquaparku jsme stravili celý jeden den plný nezapomenutelných zážitků.

Tím, že byl projekt v tak malé vesničce, jsme většinu času trávili pospolu a vytvořili mnohá přátelství, které zůstanou v srdci do konce života.

Odjezd do našich rodných zemí, zalitý slzami žalu ale také i neuvěřitelného štěstí, štěstí z poznání lidí, kteří se během těchto deseti dnů stali jednou velkou rodinou.

Děkuji EYCB za tuto úžasnou příležitost.

Viktorie Sodzawiczná

Možná se ti bude líbit