Critically Smart: Critical Thinking and Media Literacy in Youth Work — Dánsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Egeruphytten in Skælskør, Dánsko

Termín konání: 26. listopad—2. prosinec 2022

Český tým: Adéla Vymazalová, Lukáš Kejík, Denisa Bačová

Prosím přečtěte si info-pack.

Účastnící se země: Litva, Bulharsko, ČR, Turecko, Německo, Polsko, Řecko, Dánsko, Estonsko, Itálie

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network

Report z projektu:

Náš tým se účastnil tréninkového kurzu pod taktovkou Copenhagen Youth Network v čele s Halmatem a Paulem. Už před projektem jsme věděli od kamaráda, že Halmatovy projekty jsou super, že je dobrý lídr a organizátor, takže jsme se měli na co těšit. Nejprve jsme si ale udělali krásné dva dny v Kodani, abychom nasáli dánskou atmosféru a podívali se po jejich hlavním městě. V příjezdový den jsme tedy v podvečer nasedli na vlak a jeli asi hodinu za Kodaň, kde na nás čekal jeden z Halmatových kamarádů, aby nás dopravil autem na místo. Vše bylo dobře zařízené, protože pak auty z vlakové nádraží dopravovali postupně všechny týmy. Na místě nás uvítal Paul a protože jsme byli první tak jsme si mohli vybrat pokoje, což se ukázalo jako velká výhoda. Bohužel totiž pro ostatní došlo k poruše radiátorů a velká část jich byla bez nich přes první noc. Jednalo se také pravděpodobně o jedinou věc, která se stala komplikací/problémem na jinak skvělém tréninku!

Teď k samotnému programu. První den, tak jak už to bývá jsme dělali různé teambuildingové a seznamovací aktivity, šli jsme se podívat k moři a snažili jsme se vytvořit co nejlepší kolektiv. Od druhého dne jsme se postupně začali dostávat do tématu našeho projektu. Postupně jsme objevovali a pracovali s nejrůznějšími pojmy v rámci mediální gramotnosti a kritického myšlení. Tak abychom následující dny měli přehled v tom, o čem se bavíme a v jaké oblasti pracujeme. Abych to shrnul, na čem jsme pracovali další tři dny, tak se jednalo například o workshopy na rozeznávání desinformací, analýzy omylů v textu, postavení různých novin a kanálů, jak pracovat s informacemi či jak to funguje konkrétně v našich zemích v oblasti sdílení informací a tak dále. I když se to takhle může zdát, že toho bylo hodně a nemuselo to být třeba úplně zábavné tak opak je pravdou. Povedené workshopy a plno informací navíc. Prakticky všechny workshopy totiž vedl Paul, který byl na všechno neuvěřitelně připraven. Neustále se nám snažil být po ruce, pomáhat, přispívat svými zkušenostmi a sdílet vše co se kde kdy dozvěděl na dané téma. Myslím, že i když měli možná někteří pochybnosti o celém tématu projektu, tak na závěr museli být velice spokojeni.

Z jednou výhod tohoto tréninku byli i intercultural nights, které se obvykle či ne tak často na těchto typech objevují. Každý den totiž byla jedna pro více národů což bylo velmi pěkné zpestření a zábava občas po náročném dni. Samozřejmě největší show si přichystal domácí Halmat, tak se dánská noc stala jedním z večerních okamžiků.

Až na trénink budeme vzpomínat tak jen v dobrém. Až na tu jednu výjimku tak o nás bylo dobře postaráno. Jídlo, které nám připravovala Halmatova mamka bylo děláno s láskou a vyčištěné talíře po nášupu dobrot byli na pořadu dne. Neuvěřitelné vědomosti Paula, jeho příprava workshopů vyzývala k aktivní účasti. Organizační schopnosti a osobnost Halmata, dokázali spojit deset různých národů a 30 rozličných lidí v jeden tým. Tak snad zas přístě!

Lukáš Kejík

———

Mám-li projekt nějak shrnout, tak byl jedním slovem úžasný. Naprosto upřímně. Úžasný, protože s lidmi z českého týmu jsme si jednoduše sedli a užili si spolu spoustu srandy a hezkých momentů. Musím zmínit i malebné Dánsko a Kodaň, vše bylo naprosto hygelig! A samotné téma bylo velmi zajímavé a mohli jsme ho prozkoumávat i kosmopolitně, z pohledu ostatních států.

Heresh, pan organizátor, je velmi inspirativní člověk, je zodpovědný, přátelský, stoprocentně drží své slovo a má jasně nastavené hodnoty a hranice. Cítila jsem se naprosto bezpečně a věděla jsem, že se na něj mohu kdykoliv obrátit.

Obsahem tréninkové kurzu bylo kritické myšlení a mediální gramotnost. Začínali jsme s poznávacími aktivitami, abychom získali povědomí o našich parťácích z projektu. Poté jsme pozvolna přecházeli od lehčích aktivit k náročnějším. Vyzdvihnout musím například hru „sochař“, kdy jsme byli ve dvojicích a na zadané téma (např. síla, láska, svoboda aj.) jsme toho druhého směrovali do různých pozic a gest a následně reflektovali, proč jsme zvolili tuhle pózu atd. Mělo to odkazovat na jisté stereotypy, které nám byli vyobrazovány již ve škole.

Pracovali jsme i s argumentačními fauly, které jsem sice znala z hodin ZSV, ale věřím, že se mi právě toto bude u přijímaček na VŠ hodit. 😊 Porovnávali jsme texty se stejným tématem z dvou různých magazínů, definovali si termíny jako disinformation, media bias, fallacies atd. Každá země prezentovala příklady dezinformací z jejich státu a informovala o různých mediích jejich scény a spoustu dalších aktivit.

Všichni jsme si moc užívali intercultural nights, hlavně ta dánská byla legendární!

Kodaň a město bylo jednoduše okouzlující. 😊

Moc děkuji EYCB, že mi umožnila jet a zažít tento unikátní zážitek! Těším se zase na příštím projektu. 😊

Denča B.

Možná se ti bude líbit