Cuddlenation — Lotyšsko

single-image

Erasmus+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 9.—18. září 2022

Místo konání: Stiebri, Bajari, okres Ropazu, Lotyšsko

Přečtete si info-pack & projektovou překrásnou Fb skupinu.

Český tým: Adéla Krejčí, Lucie Večerníková, Jitka Punčochářová, Daniela Paličková

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €50/účastník

Účastnící se země: Německo, Itálie, Česko, Rumunsko, Řecko, Lotyšsko

Hostitelská organizace: Mindful Journeys

Report z projektu:

Výměna mládeže Cuddlenation proběhla mezi 9.-18. 2022 v řídce obydlené vísce Bajari příhodně nedaleko Lotyšského hlavního města Rigy.

Účastníci šesti zemí (Německo, Itálie, Česko, Rumunsko, Řecko, Lotyšsko) se odevzdalo do rukou zkušené organizace Mindful Journeys, jejíž směřování jémno trefně vystihuje.

Většinu času jsme strávili v “dómu” (stylové, vytápěné, železno-plátěné konstrukci tvaru polokoule), případně venku v závislosti na počasí. Večer jsme hlavy skládaly do stanů, myli se ve venkovní sprše, ulevovali si na suchých záchodech.

Strava byla výhradně veganská, což se však navzdory obavám neodrazilo ani v pestrosti pokrmů, ani v chuti. Tamní kuchyně byla naopak opakovaně oslavovaná a přidávali si i ti nejkonzervativnějsí z nás.

Smyslem projektu bylo poskytnout participantům možnost hluběji porozumět významnosti lidského doteku. Nedostatek smysluplného fyzického kontaktu, v oblasti psychologie označovaný jako “skin hunger”, může totiž prokazatelně vést k menší spokojenosti nejen ve vzazích, většímu pocitu osamění, častější depresy, stresu apod.

Uspokojování tohoto “hladu” probíhalo prostřednicvím rozmanitých aktivit uplatňujících kromě doteku také kreativní pohyby, tanec, meditaci, hru se slovy, oční kontakt a podobná vzájemná propojení. Vše probíhalo v bezpečném prostředí s ohledem na individuální hranice každého jednotlivce.

Cílem bylo najít v sobě i osatních vzájemné přijetí a důvěru. Fyzický kontakt s relativně cizími lidmi se následně stal až přirozeným. Zformovalia se z nás skupina otevřených, vnímavých a jaksi provázaných duší (a vlastně i těl). Sdíleli jsme pocit sounáležitosti, přijetí, pochopení.

Jednodenní součástí projektu byl i výlet do 10 km vzáleného města, kde jsme se o některé z osvojených aktivit podělili s žáky druhého stupně ZŠ/studenty SŠ.

Valná očekávání jsem od pobytu neměla, vlastně jsem postrádala představu, do čeho se to řítím. Nicméně jsem si celý průběh užiila a hodnotím ho jako smysluplný. Zpětně u sebe jednoznačně vnímám pozitivní posun, vrátila jsem se obohacená, spokojenější a nakonec asi i více “mindful”.

Lucie Večerníková

Fotografie: Flóki Hansteen (instagram: f_hansteen)

Možná se ti bude líbit