Discover Green Jobs — Francie

single-image

Termín konání: 22.-30. červenec 2019

Místo konání: Lahage, Francie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-pack

Účastníci: Joanna Piętaková, Monika Janatová, Munkhsaran Galbaatar, Adam Továrek, Veronika Voldřichová

 

Účastnící-se země: France, Germany, Czech Republic, Algeria, Greece, Spain

 

Hostitelská organizace:  Association 3PA

Report z projektu: 

Na výměnu mládeže Discover Green Jobs jsem jela s velkými očekáváními. Jednak to byla moje první výměna v zahraničí, jednak se o ekologii a udržitelný životní styl už dlouhou dobu zajímám. Kolektiv organizátorů byl velice milý a už od samého začátku jsme se tam s nimi cítili jako doma. S programem projektu jsem byla víc než spokojená, protože jsme měli možnost vyzkoušet si všemožné aktivity, u kterých mě nikdy před tím nenapadlo, že jsou tak úzce spojené s ekologií. Součástí toho bylo například vaření pro všechny účastníky, které bylo pro mnohé prvním vařením vůbec, také práce v zahradě a na farmě, nebo vyrábění hliněných cihel a dřevěných košů, laviček a věšáků. Byla jsem moc mile překvapena, že velká část organizátorů dobrovolničí v organizaci 3PA a také že o daných věcech vědí tolik.

V dalších dnech jsme se zúčastnili semináře o genderových stereotypech, které bylo pro většinu účastníků jistě velkým přínosem. Během tohoto semináře jsme byli rozděleni do dvou skupin, protože přišli dva přednášející. V mé skupině byla lektorka, která mluvila jenom francouzsky, ale díky dobré spolupráci s organizátory to nebyl problém, protože se vždy našel někdo, kdo výklad přeložil do angličtiny. Oceňuji také prostor na dotazy a diskuzi, protože díky tomu jsem získala úplně jiný náhled na danou problematiku.

Na závěr projektu jsme ještě stihli navštívit Toulouse, kde jsme měli rozchod, takže každý se mohl projít tam, kde chtěl. Tam jsme zároveň měli workshopy, já jsem se například byla podívat ve vodní elektrárně. Zde se opět vyskytla jazyková bariéra, protože průvodce neuměl anglicky, ale ani tentokrát to nebyl problém, díky šikovným překladatelům.

Největší třešničkou na dortu pro mě byl výlet do Pyrenejí. Počasí nám vyšlo výborně, a za odměnu po dvouhodinovém výšlapu do prudkých kopců, jsme se mohli vykoupat v dokonale čistém horském jezeře.

Z počátku jsem byla trochu zklamaná z kolektivu, protože jsem neměla pocit, že jsme všichni na jedné vlně. Možná to také bylo tím, že nemluvím francouzsky a více než polovina lidí mluvila, takže se mezi sebou bavili daleko víc francouzsky, než anglicky. Po pár dnech jsem si ale uvědomila, že nepotřebuju trávit čas se všemi, protože jsem tam našla partu lidí, se kterou jsme utužili náš vztah a myslím, že vznikla i pěkná nová přátelství. Výměnu hodnotím celkově velmi kladně a věřím, že nám všem hodně přinesla, protože diskusemi a prací s lidmi, kteří se v dané oblasti pohybují, se toho člověk za jediný den naučí víc, než když sedí celý rok ve škole.

Monika Janatová

Možná se ti bude líbit