Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Adana, Turecko
Termín konání: 21.—29. květen 2022.
Pro více informací si důkladně si přečtěte info-pack.
Hostitelská organizace: Demokrasi ve Hukuk Çalışmaları Derneği
Český tým: Tomáš Jašíček (GL), Damián Dvornický, Antonie Myslivečková, Ramazan Ozel, Petr Velc
Report z projektu:
Projekt Diversity and tolerance for peace se konal v Turecké Adaně pod záštitou organizace Demokrasi ve Hukuk Çalışmaları Derneği. Celá akce probíhala od 21. do 29. května 2022.
Mezi zúčastněnými byli samozřejmě participanti z Turecka a České Republiky, dále také z Řecka, Německa, Rumunska a Republiky Severní Makedonie. Dohromady se na tomto projektu sešlo okolo 35 účastníků.
Hlavním tématem, jak už napovídá název byla diverzita a tolerance, dále jsme se intenzivně zabývali tématy, jako je rasismus, xenofobie, či diskriminace LGBTQ+ komunity.
Jak už tomu tak u projektů Youth exchange bývá, tak jsme první dny trávili především seznamováním, poznáváním nových kultur a dalších participantů. Přesto, že jsme se v těchto dnech nesoustředili primárně na hlavní téma, tak je pro mě tato část velmi cenná.
Během dalších dní jsme se zaměřovali na poznávání i představení situací v našich zemích a komunitách. Tohoto jsem docílili skrze různé způsoby neformálního učení, jako například debaty, scénky, či tvorbu naší vlastní smyšlené komunity.
Jeden z posledních dnů jsme se vydali na výlet po centru Adany, okolních památkách a přírodě. Tento den byl považovaný za volný den, díky tomu se nezúčastnili všichni, většina skupiny však zůstala pohromadě a objevovala okolí společně.
Jako výstupy jsme pak všichni společně vytvořili deklaraci, která obsahovala několik pravidel, kterými bychom se měli řídit, aby se nikdo v našem okolí necítil diskriminovaný, či jako jako cíl rasismu, xenofobie, nenávistného chování kvůli sexualitě, náboženství, či čemukoliv jinému. Druhým výstupem pak byli videa, která poukazovala na nějaký ze zmíněných problémů a zároveň nastiňovala možná řešení.
Mimo hlavní téma bylo několik večerů dedikováno intercultural nights, kde jsme měli možnost nejen ochutnat spoustu zajímavých pokrmů a nápojů ze zemí našich spoluúčastníků, ale také jsme tančily a dozvídali se všemožná fakta o kulturním i každodenním životě v těchto zemích.
Všichni účastníci vytvořili skvělý kolektiv lidí, kteří nejen že byli schopni konstruktivně a efektivně spolupracovat, ale i trávit spolu všechen čas velmi kvalitně a přátelsky. Přestože pobyt v hotelu v centu města by mohl vést k tomu, že budou účastníci trávit čas pouze v menších skupinách, či úplně mimo, tak byl každý velmi otevřený a trávili jsme téměř všechen čas ve velké skupině pohromadě.
Osobně bych ráda dodala, že jsem velmi vděčná za celou zkušenost a spoustu skvělých přátel, které jsem si z projektu odvezla. Přestože pro mě osobně bylo velmi složité přijet, tak jsem velice ráda, že jsem nakonec mohla využít této skvělé příležitosti.
Doufám, že budu mít možnost se účastnit dalších projektů s DELSAS, kterým bych takto chtěla poděkovat, předším organizátorům Selçuk Koca, Isik Koca a Luca Steffens a tureckému týmu za skvělou organizaci a pomoc ve všech záležitostech. Dále samozřejmě velmi děkuji EYCB, hlavně koordinátorce Janě Parolkové a mému českému týmu. A v neposlední řadě bych chtěla poděkovat všem účastníkům za skvěle strávený čas.
Antonie Myslivečková