Don’t Hate — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugalsko

Termín konání: 2.—10. listopad 2023

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: H2O

Report z projektu:

Přistáli jsme na Lisabonském letišti v podvečer 2. listopadu, unavení z cest jsme se všichni usadili do autobusu, který nás odvedl do malého městečka Rio Maior, vzdáleného asi hodinu cesty od Lisabonu
Na místě na náš už čekali všichni lidé z organizace H2O a šli jsme společně na večeři, kde jsme se rychle seznámili i s ostatními účastníky ze Španělska, Irska, Maďarska, Polska, Německa, Chorvatska, Srbska, Rumunska, Bulharska, České Republiky a samozřejmě Portugalska.
Tréninkový kurz vedli úžasní trenéři z Maďarska Mara a Endre, kteří úzce spolupracují s hlavním „velitelem“ H2O, Alexem a společně pro nás přichystali skvělý týden plný nových informací a metod jak takové informace získávat, ale hlavně předávat dál. Ubytování bylo velmi příjemné a dostačující, byli jsme všichni na jednom hotelu, takže jsme spolu mohli komunikovat i po skončení dne. Jídlo bylo přímo úžasné, snídaně jsme měli v hotelu, na obědy jsme chodili do takové lokální kantýny, kde si člověk vybral, na co měl zrovna chuť, a večeře byli také ve formě švédských stolů, ale vždy v různých podnicích otevřených pouze pro nás.

První den jsme se sešli v místní knihovně a celý den se nesl v duchu teambuildingu a seznamování. Večer jsme se pak sešli v baru, kde jsme měli intercultural night a prezentovali jsme naše odlišné státy a kultury. V pátek jsme se znovu sešli v knihovně a tento den už byl více produktivní, učili jsme se nové metody učení a získávání informací. Hráli jsme pro ostatní shadow theatre abychom se dokázali vcítit do role osoby utlačované společností. Další dva dny jsme se scházeli ve škole, jelikož knihovna byla na víkend zavřená a také jsme se zúčastnili výletu do Alexovi rodné vesnice Arrouquelas a zároveň do hlavní budovy H2O. Po návratu z Arrouquelas a začátkem nového týdne jsme si už byli všichni poměrně blízcí a tím pádem naše práce mohla jít více do hloubky a také nám šlo všechno rychleji. V rámci utužování kolektivu jsme začali po 2 denních lekcích chodit večer do baru, či klubu, ale neovlivnilo to naši produktivitu nijak negativně, právě naopak. Připadali jsme si, jakože se známe už minimálně pár let a byli jsme všichni na jedné vlně. Myslím si, že to také bylo způsobeno tím, jak o nás bylo krásně postaráno.

Poslední den se naše parta poněkud rozutekla, protože jsme dostali možnosti, buď odjet dříve do Lisabonu a prozkoumávat na vlastní náklady město, zůstat v Rio Maior, odjet ještě na návštěvu do Arrouquelas, anebo jet na otočku do Nazaré. Já jsem se společně se Španělským, Bulharským, Rumunským a Maďarským odebral na cestu do Lisabonu, kde jsme společně s Thomasem, členem H2O, prošli město a navštívili trochu i ten night life Lisabonu. Druhý den jsme se pak všichni rozloučili a většina lidí odletěla domů. Já jsem zůstal v Lisabonu ještě další dvě noci na vlastní náklady a 12. listopadu jsem nasedl na letadlo do Lyonu, kde jsem přestoupil a v 17:00 jsem přistál zpět na pražském letišti.

Chtěl bych hrozně poděkovat organizaci H2O za jejich vstřícnost a za to, jak se o nás postarali.
Chtěl bych také poděkovat všem co se tohoto projektu zúčastnili za skvělou atmosféru a naši organizaci EYCB za možnost účastnit se. Zároveň jsem také našel během tohoto projektu pár lidí z Německa, Irska a Španělska, se kterými jsme vymysleli projekt na téma Art as a universal language a doufám, že se ho naše organizace také chytne.

Vojtěch P.

Možná se ti bude líbit