Effective Communication for You(th) — Slovensko

single-image

Termín konání: 23.-31. srpen 2019

Místo konání: Radava, Nové Zámky, Slovensko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack 

Účastníci: Ondřej Hrdý, Martin Zeman

 

Účastnící-se země: Czech Republic, Slovakia, Hungary, Poland, Albania, Spain, Lithuania, Romania, Turkey, Ukraine, United Kingdom, Armenia, Georgia, Portugal

 

Hostitelská organizace: Otvorená Hra

Report z projektu: 

Tréninkový kurz Effective Communication Tools for You(th) se konal v Radavě (Slovensko) v termínu 23. – 31. srpen 2019 v hotelu Iveta. První den jsme se postupně seznámili s dalšími 23 účastníky z 13 dalších zemí. Účastnili se reprezentanti Slovenska, Maďarska, Polska, Albánie, Španělska, Portugalska, Lotyšska, Arménie, Gruzie, Turecka, Ukrajiny, Rumunska, Velké Británie a samozřejmě České republiky.

Kurz začal team-buildingem. Pro efektivní komunikaci bylo potřeba nejprve porozumět ostatním. Až poté jsme se mohli věnovat konkrétním technikám efektivní komunikace. Další den by sme se tedy zaměřili na authenticitu a rozpoznání manipulace v konverzacích. Pokud se podíváte na rozvrh tohoto kurzu, nepochybně vás zaskočí večerní aktivita Night of the trifids. Tato část se neskutečně vydařila. Organizátoři věnovali maximum své energie a uskutečnili pro nás cvičení, při kterým jsme měli všichni pásky přes oči a společnými silami jsme se pohybovali v terénu mezi trifidy, tedy jakýmisi příšerami z hororových příběhů. Na tuto noční aktivitu navázala aktivita další následující den. Dostali jsme se do atomového krytu postaveným v jednom z pokojů hotelu Iveta. Tam jsme měli možnost skutečně okusit jaké to je komunikovat s lidmi v krajně nepříjemných situací. Kromě rozhodování koho z nás pošleme na zaručenou smrt ven nás potrápil reálnej nedostatek kyslíku a někteří účastníci zažili pocity úzkosti, což krásně přidalo tu správnou fight for your life atmosféru. Následně nám organizátoři vysvětlili jak se v takových situací chovat. Téhož dne jsme si ukázali různá videa vlivných osobností jako například Baracka Obamy a Vladimíra Putina a jejich setkání a neobvyklého podání ruky, na těchto příkladech jsme si vysvětlovali, co se při takových setkáních děje. Další den byl spíše volný, měli jsme free afternoon a většina z nás se teda jela podívat do nedalekých lázní, večer jsme pak ochutnávali jednotlivé kultury výše zmíněných 14 zemí a tancovali nejen tradiční ale i netradiční tance.

Celý kurz probíhal v rámci neformálního vzdělávání. Měli jsme tedy i příležitost uskutečnit vlastní workshop pro ostatní. Toho se chopili účastníci z Velké Británie a Turecka, tím nás nejen obohatili o zajímavé informace ohledně dechových technik, ale také dodali důvěru, že nemusíme nutně být profesionálové, abychom mohli sdílet svoje zkušenosti s ostatními. Předoslední den před odjezdem byl věnován vytváření spojů mezi našemi organizacemi a přemýšlením nad novými kurzy, které bychom spolu mohli uspořádat. Na konci kurzu následovalo finální zhodnocení, trocha pláče a posledního loučení. Další den už sme odjeli zpět do svých domovů.

Cíle kurzu byly splněny. Naučili jsme se spoustu věcí týkající se komunikace, jak verbální tak neverbální. Každý z nás je alespoň o nanometr dále v rozpoznávání manipulace v konverzacích, schopnosti efektivní kooperace a empatie.Jídlo prý bohužel dostatečné nebylo, ale mně, jakožto obyvateli sousední země, i tak chutnalo. Všem vřele doporučuji a děkuji Peterovi, ostatním organizátorům a českému centru EYCB.

Ondřej Hrdý

Možná se ti bude líbit