Energy Efficient Baled Straw Ecological House – Itálie

single-image

Termín konání: 3.-10. prosinec 2016

Místo konání: Belluno, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 2: KA2 Capacity building in the field of youth: contact making event (tj. seminář na navazování vztahů mezi mládežnickými neziskovými organizacemi)

Prosím pročtěte si info-pack a detailní popis projektu

Účastníci: Vít Votroubek, Lenka Tomečková, Zuzana Zbubová

Hostitelská organizace: European Centre for Ecology

Účastníci se země: ČR, Srbsko, Itálie, Turecko, Makedonie, Albánie, Řecko,  Rumunsko

Report z projektu:

V sobotu 3.12. se vydal český tým na cestu do Itálie. Cíl byl jasný, dostat se do Belluna, kde se konal projekt Energy Efficient Baled Straw Ecological House, kterého se účastnily tříčlenné týmy z evropských zemí (Albánie, Česká republika, Itálie, Makedonie, Rumunsko, Řecko, Srbsko a Turecko). S cestou nebyly problémy, řádný popis, jak se dostat na místo jsme obdrželi v info-packu. Hned při příjezdu nás ubytovali v pěkném hotelu. Každému bylo řečeno číslo pokoje a mohl se jít ubytovat.

              První den, tedy v sobotu, se nekonaly žádné velké aktivity, pouze jsme se navzájem představili, byla nám představena náplň projektu a mohli jsme jít spát. Další dva dny jsme trávili převážně v hotelu sledováním a posloucháním prezentací. Nebylo to ovšem jednostranné, museli jsme se také zapojit a prezentovat o naší vysílající organizaci, nebo na téma Environmentally friendly materials used in construction and architecture. Čtvrtý den se mi líbil o něco víc, byli jsme na návštěve v Comitato d´Intesa, italské spoluorganizaci projektu, kde jsme si poslechli výborně připravenou prezentaci o ekologických domech, které nám představil italský tým. Odpoledne téhož dne jsme měli venkovní aktivitu, která sloužila k poznání města. Takových aktivit bych přivítala víc, jelikož je Belluno obklopeno ze všech stran horami a je opravdu nádherné.

              Následující, pátý, den byl zasvěcen psaní. Měli jsme za úkol psát esej na téme energy efficiency, která pak bude součástí e-booku, ve kterém budou všechny práce od každého zúčastněného. Psaní esejí nám moc nešlo, tak se to protáhlo do dalšího dne, kdy jsme je museli nasdílet do facebookové skupiny určené pro tento projekt. Následně nám byl představen Erasmus+, co to vlastně je, jaké další erasmy existují a jak to vše funguje.

              Poslední den před odjezdem se mi líbil nejvíc. Ráno bylo volnější. Mohli jsme se jít podívat do hor, které byly v toto roční období úžasné, počasí bylo slunečné, za to tam ovšem nebylo moc sněhu. Jiná skupina byla na výletě v sousedním městě, nebo někteří trávili čas v Bellunu. Když se všichni vrátili, program pokračoval a večer se konala Farewell party.

              Party se jinak konala každý den v podobě Intercultural evening, kdy se jednotlivé státy představily formou prezentace, vtipných videí, nebo třeba tance. Na konci byla i ochutnávka místního jídla a pití (převážně alkoholu). První večer byl v duchu Albánie, Itálie a Srbska. Další večer bylo na řadě Rumunsko, Řecko a my. Všem chutnaly lázeňské oplatky a pivo. Poslední mezinárodní večer patřilo Turecku a Albánii. Večer nezačal dobře, proběhly nějaké konflikty, kterým organizátoři mohli a měli zabránit, ovšem se tak nestalo. Naštěstí nakonec vše dopadlo dobře a mohli jsme se bavit.

              V průběhu celého týdne o nás bylo dobře postaráno. Měli jsme stále co jíst i pít, pokoje byly vždy uklizené a obsluha milá. Nebyl to žádný luxusní hotel, ale ani nic, na co bychom si měli stěžovat. Z této strany jsem byla spokojená a jsem ráda že jsem jela, i přes pár neshod a faktu, že jsme se o Energy Efficient Baled Straw Ecological House moc nedozvěděli, spíše jen o energy efficiency obecně, nebo o různých nízkoenergetických stavbách. O samotném slaměném domě moc nezaznělo, i když na to pár lidí organizátory upozornilo. Můžeme jen doufat, že se o tom dozvíme více na druhé části projektu, která se bude konat pravděpodobně v létě příštího roku.

              Byl to můj první erasmus, nedal mi to, co jsem očekávala, ale zklamaná rozhodně nejsem, všem bych podobné akce doporučila, setkáte se s jinými kulturami, dozvíte se něco nového a hlavně, užijete si.

Lenka Tomečková

Možná se ti bude líbit