ESC 101: Introduction to European Solidarity Corps — Turecko

single-image

Termín konání: 10.-18. březen 2020

Místo konání: Adana, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack. 

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): 10% z reimbursementu cest. nákladů

Účastnící se země: Turkey, Armenia, Romania, Czech Republic, Republic of North Macedonia, Georgia, Poland, Greece, Moldova

Čeští účastníci: Eliška Indráková, Oldřiška Dobešová, Martin Zeman

Hostitelská organizace: Birlikte Yaşam Derneği (Life Together Association)

Report z projektu:

Projekt s názvem ESC 101: Introduction to the European Solidarity Corps se konal v termínu od 10.-18. března 2020 v pátém největším tureckém městě Adaně. Účastníci různých věkových kategorií byli celkem z 8 zemí – z Turecka, Gruzie, Arménie, Rumunska, Moldavy, Makedonie, Polska a Česka. Náplní projektu bylo seznámení se se změnami, které nastaly spolu s přejmenováním European Voluntary Service (EVS) na European Solidarity Corps (ESC). V rámci programu jsme se dozvěděli, jakých různých projektů a dobrovolnictví se máme možnost zúčastnit, ale především, jak vymyslet a zorganizovat vlastní projekt včetně zažádání o finanční podporu. Důležitou součástí bylo sdílení zážitků z organizování projektů zkušenějších účastníků, kteří se s námi podělili i o své zkušenosti s tím, jaké neočekávané problémy museli na projektech řešit. Za pomocí různých her jsme si vyzkoušeli, jak pracovat s kulturními rozdíly a jak předcházet problémovým situacím. Projekt samotný byl vlastně ukázkovým příkladem toho, jak se organizátoři museli vypořádat s neočekávanou problémovou situací, protože probíhal jakožto jeden z posledních projektů již za pandemie koronaviru. Bohužel někteří účastníci museli projekt opustit dříve, jiným zase zrušili tolik letů, že v Turecku zůstali ještě po skončení programu a další se museli domů dostávat složitým přestupem v jiné zemi. S tímto vším si však organizátoři skvěle poradili a měli připraveno hned několik náhradních plánů, takže lepší příklad vypořádání se s komplikovanou situací z pozice organizátora projektu, jsme si snad ani nemohli přát. Účastníci, kterým situace dovolila zůstat až do konce, pak v závěru programu vymýšleli vlastní návrhy projektů, které by se mohly uskutečnit v budoucnu.

Za zmínku rozhodně stojí i ubytování, které nám organizátoři zařídili, jednalo se o krásný hotel, kde nám byly servírovány tříchodové obědy i večere, takže jsme měli možnost ochutnat i množství výborných tureckých dezertů. Navzdory situaci ve světě, na našem projektu panovala příjemná veselá a přátelská atmosféra a snadno jsme se sblížili. Ačkoliv nám dny na projektu rychle utekly, věřím, že vzpomínky na pohodový týden strávený v Turecku se skvělými lidmi během světové pandemie jsou nezapomenutelné.

                                            Oldřiska Dobešová

Možná se ti bude líbit