Termín konání: 12.-20. březen 2016
Místo konání: Felsőtárkány, Maďarsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím pročtěte si krátké shrnutí/dissemination leaflet z tohoto projektu, kde najdete také link na krátké video.
Účastníci: Martin Kubiš, Denisa Králová, Hana Reslová
Účastnický poplatek (vybírá si samotná organizace): €25
Účastnící se země: Česká Republika, Turecko, Rumunsko, Portugalsko, Bulharsko, Itálie, Maďarsko, Španělsko
Hostitelská organizace: MOSTart NKKE
Report z projektu:
Náš tréninkový kurz s názvem Essentials of Advanced Interpersonal Skills proběhl od 12. do 20. března v městečku Felsőtárkány vzdáleném asi dvě hodiny autobusem od Budapešti pod křídly organizace MOSTart NKKE. Pestrou směs účastníků tvořili účastníci z Česka, Bulharska, Itálie, Maďarska, Portugalska, Rumunska, Španělska a Turecka. Projektem nás provázeli skvělí a velmi zkušení traineři Zora a Isra, pod dohledem Kati a za pomoci Andrése z Paraguaye, který je v Maďarsku na EVS a staral se o zachycení průběhu projektu do fotek a videí. Organizace byla profesionální a projekt dobře připravený, čas v průběhu týdne byl efektivně využíván, zároveň jsme měli i dostatek času po obědě na procházku či odpočinek. Ubytováni jsme byli v starším, ale příjemném hotelu a stravování bylo první část týdne, kdy byli v hotelu ještě účastníci dalšího projektu v přilehlé restauraci, později přímo v baru našeho hotelu. Snídaně byly servírovány formou bohatého švédského stolu, k obědu či večeři jsme pak téměř každý den měli už tak velké porce doplněny nějakým zákuskem.
V sobotu, náš příjezdový den, jsme se s ostatními českými účastníky potkali ve vlaku na trase Brno-Budapešť, po výstupu na nádraží jsme se prošli podél řeky, zhlédli známou budovu Parlamentu a zamířili na místo srazu, kterým byla útulná restaurace, kde jsme se setkali s ostatními účastníky, navečeřeli se a následně se autobusem vydali na místo konání projektu, do městečka Felsőtárkány a našeho hotelu stojícího blízko lesa.
První projektový den byl, jak už tomu bývá, zaměřen na seznamovací a teambuildingové aktivity, pomocí zábavných her jsme se snažili naučit se všechna nová jména. Nejzajímavější byly asi hry na důvěru, kdy jsme se ve dvou skupinách po 12 lidech museli v kopci v lese dostat ve stejný čas na jedno místo s tím, že pouze jeden zástupce každé skupiny směl mít otevřené oči.
Druhý den se po každodenní ranní sérii energizerů točil okolo stylů komunikace, otestování toho, jaký styl komunikace u nás převažuje a různé role-play na vyzkoušení si jednání v kůži dalších typů komunikátorů. Odpoledne jsme se věnovali nacvičování aktivního naslouchání, kdy jsme si ve dvojicích sdělovali příběhy či události, které nás hluboce ovlivnily a učily se opravdu poslouchat druhého bez skákání do řeči, souzení předem či prosazování svých myšlenek.
Třetí den jsme se dozvěděli více o asertivním, agresivním, pasivním a pasivně-agresivním chováním a opět jsme si na skupinových pracích a hrách vyzkoušeli toto jednání v praxi. Zajímavá byla například hra s prodejem a nákupem území, kde jsme museli vyjednávat a dosáhnout svého zadaného cíle, přičemž každá skupinka měla jiný cíl.
Čtvrtý den byl věnován non-violent communication, kdy jsme se zaměřili především na to, jak má taková správná komunikace vypadat, naučit se nevyčítat, neobviňovat, uvědomit si, že za své pocity jsme si zodpovědní sami atd. V praxi jsme si to vyzkoušeli rozdělením se do skupin a sdílením situací, kdy jsme se zachovali špatně a následně jejím novým přehráním se správným způsobem komunikace.
Odpoledne jsme vyrazili na výlet do přilehlého města Eger, proslulé vinařské oblasti, kde jsme si nejprve prošli památky, navštívili místní kavárny a obchůdky a nakonec se všichni sešli u vinných sklípků, kde jsme ochutnali místní výborné víno. Po návratu k hotelu nás čekalo skvělé překvapení v podobě táboráku a kotle pravého maďarského guláše, který pro nás traineři připravili mezitím, co jsme byli na výletě.
Tématem pátého dne byl konflikt a vyjednávání, zhlédli jsme krátký film, hráli ve skupinách hry na důvěru a vyjednávání, odpoledne jsme ve skupinách pokračovali s role-play hrami a zkoušeli aplikovat nabyté znalosti s předchozích dní pro správný styl vyjednávání.
Šestý den byl uzpůsoben našim přáním a potřebám na základě feedbacku účastníků. Tématem dne tedy bylo forum-theatre, dopoledne jsme si vyzkoušeli různá pohybová a emoční cvičení (například říct v kolečku někomu Darling, I love you and if you love me back, please, give me a smile, druhá osoba musela odpovědět, I love you too, but I can‘t give you a smile. Nemusím říkat, že jen pár jedinců to zvládlo bez výbuchu smíchu J). Následovalo rozdělení do týmů a zpracování scény na základě nevyřešeného konfliktu člena skupinky. Při odpoledním přehrávání přede všemi pak kdokoliv mohl říct Stop, vyměnit se s postavou hrající scénu a zkusit změnit směr děje a vyřešit konflikt novým přístupem.
Sedmý den byl uzavírací, hodnotili jsme, loučili se s projektem, diskutovali YouthPassy a odpoledne se hromadně vydali k místním jezerům na procházku.
Celý týden byl protkán spoustou her, energizerů a teambuildingových aktivit, na kterých se dle rozpisové tabule podíleli samotní účastníci, každý den jsme večer mívali family meetingy ve skupinách, které byly pro ten týden naší rodinou a měli nám pomáhat nejen s každodenní reflexí, ale i s našimi výzvami v průběhu týdne. Večery jsme trávili hraním deskových her, fotbálku anebo prostě jen tak společným povídáním s povětšinou českým pivem v ruce, které se v místním obchodě běžně prodávalo. Projekt hodnotím jako velmi užitečný a přínosný a děkuji za možnost být jeho součástí. Také děkuji Janě Parolkové za důsledné provedení nás účastníků přípravami a neopomenutí žádného detailu.
Denisa Králová