EU Defence Project: Debating the Future of Europe & Challenging Euroscepticism: A Journey Into Media Literacy to Fight Eurosceptic Narratives — 5. meeting — Belgie

single-image

Program Europe for CitizensStrand 1 „European Remembrance“, 5. meeting více-fázového projektu.

Termín konání: 28.—31. srpen 2022 (28.8. příjezd, 31.8. odjezd)

Místo konání: Brusel, Belgie

Pro více informací si prosím přečtěte info-pack & rozpis denních aktivit. Prosím přečtěte si shrnutí výsledků projektu zde.

Hostitelská organizace: ALPHABET FORMATION

Český tým: Vladimír Mlázovský, Kateřina Mlázovská, Robert Balog, Žaneta Levíčková

Report z projektu:

Projekt s názvem EU Defence: Debating the Future of Europe & Challenging Euroscepticism pořádaný v belgickém Bruselu od 28. do 31. sprna byl už pátým a zároveň finálním setkáním programu Europe for Citizens. Český tým tvořily čtyři lidé, dále se projektu účastnili Chorvati, Slovinci, Poláci, Rumuni, Maďaři a zástupci dalších evropských zemí. Hostitelská organizace ALPHABET FORMATION připravila bohatý dvoudenní program. Cílem bylo informovat účastníky o institucích Evropské unie. Seznámili jsme se s jejich fungováním, složením, cíli a kompetencemi. Zároveň jsme debatovali o budoucnosti a směřování společenství, neopomenuli jsme ani výzvy a priority Evropské unie.

První den jsme navštívili Evropský parlament, jemuž momentálně předsedá Česká republika. Odpoledne následovaly přednášky v budově Charlemagne, v sídle Evropské komise. Nejprve nás pan Volckaerts seznámil s rolí Evropské komise a programem předsedkyně Ursuly Von der Leyenové, po něm slovo dostala Daina Naujokaitis. Ta hovořila o Konferenci o budoucnosti Evropy, která skončila v květnu tohoto roku. Zúčastnit se jí mohli občané Evropské unie bez ohledu na jejich profesi nebo národnost a rozhodovat tak o své budoucnosti. Dozvěděli jsme se, že evropským institucím bylo následně předloženo 49 návrhů a nejmladšímu účastníkovi konference bylo pouhých 16 let.
Druhý den jsme navštívili Evropský parlament, kde jsme měli přednášku o složení a kompetencích jak jeho stálých výborů, tak politických skupin. Posledním bodem programu byla návštěva Domu evropských dějin, úchvatného několikapatrového muzea v Leopoldově parku. Průvodce nás seznámil s historií Evropy od starodávných kořenů po moderní dějiny 21. století a obeznámil nás s několika úhly pohledu. Kromě nabitého programu jsme samozřejmě měli volný čas na seznamování se s ostatními a poznávání Bruselu ať už na společných obědech či večeřích, tak ve svém volném čase. Někteří se vydali nakupovat a ochutnávat místní speciality, jiní, včetně mě, navštívili například ikonickou stavbu Atomium navrženou ku příležitosti světové výstavy Expo 58. Kromě nově nabytých znalostí jsem poznala spoustu skvělých a inspirativních lidí. S Efrosyni z Kypru, se kterou jsem sdílela pokoj, jsme se určitě neviděly naposledy. 

                                                                                                                                   Žaneta Levíčková

Možná se ti bude líbit