EVS for Youth Inclusion — Turecko

single-image

Termín konání: 5.-12. leden 2019

Místo konání: Gaziantep, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack.

Účastníci: Lenka Kosmatová, Žaneta Jančaříková

Hostitelská organizace: Bridge of Culture Training and Youth Association

Účastnící se země: Albania, Armenia, Azerbaijan, CR, Georgia, Italy, Lithuania, Macedonia, Moldova, Netherlands, Poland, Romania, Serbia, Ukraine

 

Report z projektu:   

První týden nového kalendářního roku započal krásným projektem v Tureckém Gaziantepu. 5.1.2019 proběhl první den Tréninkového kurzu „Inclusion of EVS,“ kde se potkali účastníci z celkem 14 různých světových zemích. Těmi zeměmi byli Albánie, Arménie, Azerbajždán, Česká Republika, Holandsko, Turecko, Moldávie, Ukrajina, Itálie, Polsko, Litva, Makedonie, Srbsko a Turecko.  Po krátkém teambuildingu se všichni pilně pustili do práce. Hlavním tématem byl European Solidarity Corb – známější pod dřívějším názvem European Voluntary Service.

Ačkoli ESC (EVS) zůstává stále většině mladým lidí neznámý, je to jedinečná možnost pro každého občana Evropské unie i partnerských zemí vyjet na dobrovolný pobyt po dobu dvou až dvanácti měsíců do jiné země.  Dobrovolnictví s sebou nese mnoho obohacujících příležitostí jako přispět do místní společnosti, naučit se o jiné kultuře, pochopit, jak fungují neziskové organizace a udělat si přátele z celého světa.

Nejdůležitější částí tedy bylo ujasnění toho, co od EVS čekat, jak se na tento program přihlásit a jak přijímat dobrovolníky z ostatních zemí ve své organizaci. Mimo jiné se projednávala témata jako funkce a struktura Výměny mládeží, Tréninkových kurzů, sestavení vlastního projektu a sestavení rozpočtů. Týden byl zakončený návrhem projektů a výměnou kontaktů tzv. networkingem, pro plánování budoucích mezinárodních projektů.

Kromě cenných informací si tedy český tým odnesl také nádherné vzpomínky na tureckou atmosféru, na výborné místní jídlo, kterým je Gaziantep vyhlášený, na místní pohostinnost a celkovou autentickou atmosféru. Ačkoli se Gaziantep nachází v blízkosti dříve velmi nebezpečných válečných zón, reálná situace je taková, že město působilo velice příjemným a klidným dojmem. Ve volném čase tedy byla příležitost spatřit místní životní styl například na trzích, v kavárnách či v parcích a vše bez sebemenší obavy. Naopak, největší obavou byla nadváha kufru, který s námi zpátky letěl domů – byl doslova nacpaný tureckým kořením a sladkostmi.  

Bez EYCB a především Jany Parolkové a organizatorů Mehmeta a Kerema, by český tým nemohl zažít tak úžasný a obohacující týden, a proto bych jim chtěla mnohokrát poděkovat, že nám umožnili týden na který nikdy nezapomeneme!  

Lenka Kosmatová

Možná se ti bude líbit