Explore Your Power, Step into the Future! — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Aksaray, Turecko 

Termín konání: 27. listopad—3. prosinec 2022

Český tým: Karolína Luscoňová (GL), Nina Kateřina Ratajská, Markéta Überhuberová, Tereza Janáková, Pavel Mrzena, Matěj Valenta, Radek Janata

Přečtěte si info-pack

Hostitelská organizace: Aksaray Youth Volunteers

Report z projektu:

Na přelomu listopadu a prosince se konal v rámci programu ERASMUS+ projekt Explore Your Power, Step into the Future! a to konkrétně v tureckém Aksarayi. Město nacházející se ve vnitrozemí, jehož dominantou je bezpochyby hora Mount Hasan bylo naším druhým domovem v termínu 27.11.-03.12.2022. Projektu, který pořádala organizace Aksaray Youth Volunteers se účastnilo bezmála 35 lidí z Litvy, Rumunska, Severní Makedonie, Turecka a ČR. Ubytováni jsme byli v útulném hotelu nedaleko centra po 2-3 lidech na pokoji. Dále pro nás byl připraven bohatý program během něhož došlo k seznámení se s ostatními účastníky projektu a k návštěvám mnoha významných památek, institucí a podniků.
 
První den odstartoval oficiálním představením projektu, kde nám byly vysvětleny očekávání organizátorů spolu se základními informacemi týkající se pobytu v Aksarayi. Následně došlo formou nejrůznějších her k seznamování s ostatními účastníky projektu. Na závěr programu byla naplánována procházka po městě spojená s návštěvou mešity.
 
Následující den jsme navštívili místní muzeum, úřad práce a veřejné vzdělávací středisko, kde nám byly prezentovány programy týkající se procesů získání nové práce pro nezaměstnané, státní podpory, podpory pro nově založené podniky a dále velké množství rekvalifikačních kurzů pomáhající najít nové zaměstnání. Ve středu byly na programu návštěvy institucí podporující místní průmysl, především v provincii Aksaray. Následovala prohlídka továrny na reproduktory, kde nám byl ukázán proces výroby od základu až po finální produkt. Každá z těchto návštěv byla zakončena diskuzí s představiteli místní instituce či podniku. Ve čtvrtek nás čekal celodenní výlet do Kappadokie, kde nám místní průvodce ukázal zdejší jeskynní komplex a následně i nádherná panoramata Pigeon Valley, Pasabag Valley a Devrent Valley. Výlet jsme zakončili návštěvou podniku specializující se na ruční výrobu keramiky s tradičními vzory. Poslední den došlo na společné zhodnocení celého projektu a návštěvě tradičních tureckých Hammam lázní, kde jsme relaxovali po týdnu plným zážitků.
 
Moc děkuji organizaci Aksaray Youth Volunteers – především organizátorům Keremovi a Fatihovi za úžasný týden v Aksarayi a za možnost nahlédnout hlouběji do fungování tureckého trhu práce, podpory místních podniků, ale i tradiční turecké kultury. Dále děkuji české organizaci EYCB za příležitost zúčastnit se tohoto projektu, díky nemuž jsem si rozšířil obzory v již výše zmíněných oblastech a poznal mnoho lidí z různých zemí, kteří byli po celou úžasní. Děkuji, bylo to skvělé!
 
Radek Janata

Možná se ti bude líbit